Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Licitatii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Licitatii

Buna ziua,

Mai nou la diverse proceduri se solicita Certificat de atestare pentru executia lucrari
de drumuri, poduri si constructii aferente eliberat de Asociatia Profesionala de drumuri si Poduri din Romania. Poate o firma sa sustina din punct de vedere al capacitatii tehnice alta firma cu acest certificat?
Doar capacitatea tehnico-profesionala sau economica poate fi sustinuta de un altul sau se poate cumula. Acest documente este un doceument care probeaza calificarea operatorilor pt a desfasura o anumita activitate. Pe de alta parte trebuie verificat daca legea impune operatorilor economici de profil abligativitatea obtinerii unui astfel de atestat. Daca nu o impune, din pct. meu de vedere solicitarea este restrictiva.