Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... dec impunere de 25000 ron dupa radiere pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

dec impunere de 25000 ron dupa radiere pfa

Buna seara.
am avut un pfa din 2007.
Acum 2 luni am radiat pfa ul, iar ulterior am fost chemat la anaf pt control anii 2008-2009.
nu eram initial platitor de tva.
in registrul de incasari si plati pe 2008 am avut venit tot de 109000 ron.
in urma controlului au stabilit ca venitul era mai mare "au consultat fisa client de la furnizori" si au spus ca astfel am depasit pragul tva si m a declarat plat de tva incepand cu feb 2009.
au calculat tva, imp pe profit, penalizare de intarziere in val tot de 25000 ron pe 2008, 2009, 2010 pe care vor sa achit.
toate aceste masuri au luat dupa ce pfa ul a fost radiat.
aveau dreptul sa faca platitor detva o pers jur care nu mai exista?
Ati facut contestatie cf cod proc fiscala? Aveti 15 zile sa incepeti procedura prealabila.
Cu alte cuvinte furnizorul principal factureaza 50.000 RON pe o factura, statul considera ca marfa preluata de la furnizor a adus incasari de cel putin 50.000 RON si ignora incasarile efectiv realizate? dubioasa treaba ...

Ca o completare, statul poate sa ceara anularea deciziei de radiere.

Probabil statul ar trebui sa faca prima data controlul si abia dupa aceea sa spuna cum ca PFA-ul nu are datorii si radierea poate incepe. In perioada asta PFA-ul sa fie suspendat in vederea radierii. Asa ai stii, am radiat, gata am terminat cu ei ...

Ce activitate avea PFA-ul, vanzarea in piete cumva?
Popu, utilizator