avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... dec impunere de 25000 ron dupa radiere pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

dec impunere de 25000 ron dupa radiere pfa

Buna seara.
am avut un pfa din 2007.
Acum 2 luni am radiat pfa ul, iar ulterior am fost chemat la anaf pt control anii 2008-2009.
nu eram initial platitor de tva.
in registrul de incasari si plati pe 2008 am avut venit tot de 109000 ron.
in urma controlului au stabilit ca venitul era mai mare "au consultat fisa client de la furnizori" si au spus ca astfel am depasit pragul tva si m a declarat plat de tva incepand cu feb 2009.
au calculat tva, imp pe profit, penalizare de intarziere in val tot de 25000 ron pe 2008, 2009, 2010 pe care vor sa achit.
toate aceste masuri au luat dupa ce pfa ul a fost radiat.
aveau dreptul sa faca platitor detva o pers jur care nu mai exista?
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 22:27, 3 Decembrie 2010
Ati facut contestatie cf cod proc fiscala? Aveti 15 zile sa incepeti procedura prealabila.
Cu alte cuvinte furnizorul principal factureaza 50.000 RON pe o factura, statul considera ca marfa preluata de la furnizor a adus incasari de cel putin 50.000 RON si ignora incasarile efectiv realizate? dubioasa treaba ...

Ca o completare, statul poate sa ceara anularea deciziei de radiere.

Probabil statul ar trebui sa faca prima data controlul si abia dupa aceea sa spuna cum ca PFA-ul nu are datorii si radierea poate incepe. In perioada asta PFA-ul sa fie suspendat in vederea radierii. Asa ai stii, am radiat, gata am terminat cu ei ...

Ce activitate avea PFA-ul, vanzarea in piete cumva?
Ultima modificare: Vineri, 3 Decembrie 2010
Popu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme in urma controlului unui pfa ANDREI2002 ANDREI2002 Buna ziua. In cazul in care organul de control a stabilit pe baza fisa client cerut de la furnizorul meu principal o baza de impozitare mai mare decat aveam ... (vezi toată discuția)
Registrul-jurnal de incasari si plati este obligatoriu pentru pfa cu norma de venit? edesign edesign Nu am gasit unde este specificat ca Registrul-jurnal de incasari si plati este obligatoriu si pentru PFA cu norma de venit. Conform Codului Fiscal: ART. 49 ... (vezi toată discuția)
Srl terorista2012 terorista2012 Daca am fost la finante unde firma avea o datorie de 19000 ron mi s-a spus ca firma este radiata conform registru comertului si ca datoria nu mai exista eu ... (vezi toată discuția)