Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen constituire parte civila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen constituire parte civila

Va rog sa ma ajutati cu art din CPP in care se precizeaza termenul in care intru-un dosar penal o persoana se poate constitui parte civila.
Multumesc
Trebuie si sa ai bani,ca sunt foarte scumpi Dl.Lascoschi
Nu cred ca am inteles.
Daca in rechizitoriu cere 10.000 si in instanta la a treia infatisare cere 30.000 este admisibil ?
Partea civila isi poate modifica pretentiile pana la citirea actului de sesizare in fata primei instante.
Citirea actului de sesizare are loc cand procedura in fata primei instante este indeplinita si se paseste la luarea declaratiilor- ale partii vatamate constituita parte civila si ale inculpatului.
Dupa acest moment partea nu-si mai poate modifica pretentiile civile.
Partea vatamata constiuita parte civila poate solicita o anumita suma de bani insa simpla solicitare nu echivaleaza si cu acordarea lor, astfel ca fara un probatoriu al acestora ele vor ramane doar la stadiul de solicitare.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Concret
In timpul urmaririi penale partea reclamanta 100(frate victima), parte civila 10.000(mama victima).
In instanta partea reclamanta nu mai doreste nimic, partea civila 30.000, si vine si sotia care doreste 20.000.
Pronuntare: partea civila 20.000 si sotia care dupa cum am inteles si s-a subliniat in instanta ca e prea tarziu inca 20.000
Ca principiu ca baiatul meu la cata condamnare are nu cred ca va putea plati.
Si pentru eventualul motiv la recurs.
Partea civila,chiar daca isi modifica cunatumul pretentiilor emise,indiferent de acest cuantum ,aceasta trebuie sa le si dovedeasca cu probatorii(acte,martori,expertize,alte probe).
Pretentiile emise de aceasta vor fi admise de instanta,in urma deliberarii asupra probelor,in masura, in cuantumul in care au fost dovedite.
Baiatul dvs. este minor?