avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru cresterea copilului

Daca voi depune dosarul pt. concediu ICC in luna decembrie 2010
1) cand voi primi decizia de aprobare?
2) oficial voi fii in ICC din 1 decembrie chiar daca banii ii voi primi cam peste 2 luni, voi beneficia de 2 ani cu plafon intre 600-3400? sau conform noii decizii de 1 an cu acelasi plafon ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:36, 9 Decembrie 2010
Multzumesc de raspuns insa pe mine ma intereseaza daca
s-a dat deja noua lege "2 ani de concediu pentru cresterea copilului cu indemnizatie plafonata la 1200 lei sau 1 an de concediu cu indemnizatie plafonata la 3400 lei "; altfel spus OUG 148/2005 a fost modificata prin Legea 257/2008 ulterior prin Legea 118/2010 (art.12)..
sau unde sa verific aceasta noua lege?
Veti afla de pe acest forum atunci cand va aparea in M.O. actul normativ de modificare a OUG 148/2005.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei pentru ccc pentru mamele care au nascut inainte de 1 ianuarie 2011? MarisMarius MarisMarius Buna ziua! Numele meu este Simona (Baia Mare) . Am intrat in concediu de ingrijire a copilului in 26.08.2010 si indemnizatia mea este de 978 lei ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil mela2008 mela2008 Care este legea prin care s-au votat cele doua variante privind indemnizatia pentru cresterea copilulul? Plafoanele maxime sunt 3400 lei respectiv 1200 lei, ... (vezi toată discuția)
Cuantum indemnizatie crestere copil perioada 2009-2011 cristina.botezatu cristina.botezatu Buna ziua, As avea nevoie de putin ajutor pt a recalcula cuantumul unei indemnizatii pentru un copil nascut in august 2009 pana in prezent deoarece ... (vezi toată discuția)