Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fapta penala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fapta penala

daca s-a dat un CEC in alb unei firme ca si garantie ,iar aceasta l-a bagat in banca chiar daca i s-a comunicat sa nu o faca din cauza lipsei lichiditatilor,administratorul este urmarit penal (procesul nu a inceput,dar i s-au luat declaratii) si a trecut un an de cand s-a savarsit fapta , administratorul fiind in prezent plecat din tara(si-a suspendat firma ) poate fi reprezentat de un avocat si judecat in lipsa ? exista posibilitatea de a fi dat in urmarire generala ? sau se lasa cu amenda ?

-
Daca se poate demonstra ca fila cec este "garantie", asta insemnind ca in mom in care a scris acea fila nu exista o rel comerciala intre cele 2 firme, nici o factura, nici un contract, nu poate fi inselaciune, cel mult o promisiune. Daca nu exista marfa in spatele acelor bani, poate scapa basma curata. Bineinteles trebuie avut in vedere si daca a fost integral completata acea fila cec pt a fi inselaciune.