Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revizuire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revizuire

in cazul unei revizuiri a unei hotarari a instantei de recurs atunci cand s-au judecat doua recursuri atat al paratului cat si al reclamantului care este cererea finala?
" anularea hotararii si rejudecarea recursului " sau modificarea in tot a hot. jud. atacate si admiterea recursul reclamantul si respingerea recursului paratului "?
in cazul pct. 2 al art. 322 c.p.c. .
multumesc!
:O adica le-a admis pe ambele:D

sau s-a admis recursul si rejudecand apelul s-a admis si s-a respins/admis actiunea in fond:)
ContSters163072, utilizator
cam asa ceva =D>
desi pe unul l-a respins chipurile ca tardiv adica fara a exista o dovada in acest sens
pe fond respinge ceea ce s-a cerut in acel recurs ca neintemeiat iar in cazul recursului celeilalte parti il admite modifica in tot hot. atacata si pe fond respinge cererea completatoare ca tardiv formulata, fara a se mai pronunta pe niste exceptii :hammer:
p.s. proces fara drept de apel.
shhomerul, utilizator
mare vrajitor:D..pai nu putea sa-l respinga si ca tardiv si ca neintemeiat..acelasi recurs..

apoi..recursul celeilalte parti nu va priveste..atata vreme cat a fost respins
bravo devii amuzant..mai zi;)
se pare ca partile s-au inteles si nu s-au prezentat si au lasat instanta sa judece... :magic:
si au judecat :sticktongue:

e de dorit ca celalalt recurs sa fie respins...
shhomerul, utilizator
shhomerul a scris:

este vorba de toate cele 3 motive... ar fii mai corect in acest caz: " anularea hot. din recurs" ?
dar in cazul pct. 8 al art. 322 c.p.c.
este corect: " anularea ultimei hotarari si termen pentru rejudecarea recursurilor "?

În cazul motivului opt de revizuire „dacă partea a fost împiedicată să se înfăţişeze la judecată şi să înştiinţeze instanţa despre aceasta, dintr-o împrejurare mai presus de voinţa sa”, instanţa va pronunţa o hotărâre prin care retractează hotărârea atacată, apoi va trece la rejudecarea în fond a procesului, dând o nouă hotărâre.