avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1481 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... achizitii intracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

achizitii intracomunitara

Am urmatoarea problema: la data de 28.01.2008 au fost emise 5 facturi reprezentand marfuri, din Ungaria catre o firma din Romania. Data livrarii marfurilor se face in luna februarie, martie aprilie, mai . Adica firma din Romania primeste factura fara marfa. Mentionez ca facturile au fost intocmite in luna ianuarie,din cauza maririi preturilor de la 01 februarie .
Cum si cand fac receptia, cu ce data? Cu ce curs? Este legal? Ce trebuie sa fac?
Factura poate fi intocmita in orice limba oficiala a statelor membre ale Uniunii Europene, baza poate fi scrisa in valuta dar daca operatiunea nu este scutita, contravaloarea TVA se va trece si in lei. O factura se poate intocmi pe mai multe pagini.




Factura prevazuta la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal va fi intocmita in orice limba oficiala a statelor membre ale Uniunii Europene, dar la solicitarea organelor de control trebuie asigurata traducerea in limba romana. Baza de impozitare poate fi inscrisa in valuta, dar daca operatiunea nu este scutita de taxa, suma taxei trebuie inscrisa si in lei. Pentru inregistrarea in jurnalele de vanzari, baza impozabila va fi convertita in lei utilizand cursul de schimb prevazut la art. 1391 din Codul fiscal. (alineat modificat prin art. I lit. B pct. 7 din H.G. nr. 213/2007, in vigoare de la 2 martie 2007) [{*}] (2) In situatia in care denumirea bunurilor livrate/serviciilor prestate nu poate fi inscrisa pe o singura pagina, elementele prevazute la art. 155 alin. (5), cu exceptia informatiilor prevazute la lit. k), m), n) si p), din Codul fiscal se inscriu numai pe prima pagina a facturii. In aceasta situatie este obligatorie inscrierea pe prima pagina a facturii a numarului de pagini pe care le contine factura si a numarului total de pozitii cuprinse in factura respectiva. Pe facturile emise si achitate prin numerar pe baza de bonuri fiscale emise conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile ulterioare, nu este necesara mentionarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate, fiind suficienta mentiunea «conform bon fiscal nr./data». (alineat modificat prin art. I lit. B pct. 7 din H.G. nr. 213/2007, in vigoare de la 2 martie 2007.

Multumesc mult,mult ghola!!!!
Mi-a mai ramas ceva nelamurit legat de aceasta problema si recunosc ca NU STIU dar trebuie sa invat cumva:trebuie sa fac si invoice(avand in vedere ca vor sa primeasca plata in valuta in contul din rimania) sau asta e totuna cu factura normala? am inteles acum cum trebuie facuta factura dar va intreb deoarece nu sunt sigura care este diferenta intre invoice si factura normala.
Imi cer scuze pentru nestiinta si va multumesc tuturor pentru intelegere si ajutor!!!
maria3000 a scris:

Multumesc mult,mult ghola!!!!
Mi-a mai ramas ceva nelamurit legat de aceasta problema si recunosc ca NU STIU dar trebuie sa invat cumva:trebuie sa fac si invoice(avand in vedere ca vor sa primeasca plata in valuta in contul din rimania) sau asta e totuna cu factura normala? am inteles acum cum trebuie facuta factura dar va intreb deoarece nu sunt sigura care este diferenta intre invoice si factura normala.
Imi cer scuze pentru nestiinta si va multumesc tuturor pentru intelegere si ajutor!!!


Cu multa placere.
Nu prea mai am timp liber in ultima vreme.
Factura prevazuta la art.155 din CF se face in limba romana obligatoriu, deoarece conform Legii contabilitatii , contabilitatea se tine in limba romana si documentele justificative sunt cele aprobate de MF.
Nu mai exista termenul factura fiscala.

Factura se intocmeste in limba romana, dar si intr-o limba straina (invoice), in functie de optiunea firmei emitente. Baza de impozitare a TVA o puteti inscrie in lei sau in valuta, insa, daca operatiunea este impozabila TVA, suma taxei colectate trebuie inscrisa obligatoriu si in lei.

Baza de impozitare in valuta se converteste in lei la cursul de schimb valutar comunicat de BNR sau la cursul utilizat de banca prin care se efectueaza decontarile, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operatiunea realizata.

Multumesc mult ghola,multumesc mult tuturor!!!!!!!!!!
Stiu ca nu aveti timp si de aceea incerc,inainte de a pune o intrebare sa caut in forum,dar.........imi mai "prind urechile"......
De aceea,va sunt recunoscatoare si va multumesc ca intotdeauna gasiti putin timp si pentru cei ca mine!!!
Va doresc in continuare, o seara cat mai placuta si linistita!
Cu tot respectul,
Maria!
maria3000 a scris:

Multumesc mult ghola,multumesc mult tuturor!!!!!!!!!!
Stiu ca nu aveti timp si de aceea incerc,inainte de a pune o intrebare sa caut in forum,dar.........imi mai "prind urechile"......
De aceea,va sunt recunoscatoare si va multumesc ca intotdeauna gasiti putin timp si pentru cei ca mine!!!
Va doresc in continuare, o seara cat mai placuta si linistita!
Cu tot respectul,
Maria!



Cu multa placere Maria.

Alte discuții în legătură

Curs valutar inregistrare facturi Natalia.Fomov Natalia.Fomov Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informatie in legatura cu inregistrarea in contabilitate a facturilor externe primite. Ca regula generala, facturile ... (vezi toată discuția)
Factura fiscala mitrache_v mitrache_v Buna ziua si La multi ani! Va rog frumos sa imi spuneti si mie care este articolul din codul fiscal unde spune ca facturile fiscale se emit in 3 exemplare (una ... (vezi toată discuția)
390 vies Nicoletamaria Nicoletamaria buna ziua1 am o factura din Germania emisa pe 29.01.2010 am platit pe 15.01.2010 in baza unei fact proforme emisa la 15.01.2010. marfa a sosit pe ... (vezi toată discuția)