Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj dupa deces

Parintii prietenului meu au divortat acum 4 ani .Nu s-a facut nici un partaj dupa divort. Tatal s-a recasatorit(nu au copii) si a decedat de curand. Ce drepturi au prietenul meu si mama lui ?

COTELE REALE SUNT CELE SCRISE DE SD2010, DECI MAMA PRIETENULUI NU MOSTENESTE NIMIC, DAR DACA BUNUL IN CAUZA A FOST DOBANDIT IN TIMPUL CASATORIEI DE CEI DOI SOTI, DECEDATUL SI MAMA PRIETENULUI, ATUNCI ACEASTA ARE JUMATATE DIN BUNUL RESPECTIV, IAR MOSTENIREA SE DEZBATE DUPA CEALALTA JUMATATE. ERA BINE CA IN 6 LUNI DE LA DECESUL TATALUI SA SE FI PREZENTAT PRIETENUL DUMNEAVOASTRA IN FATA UNUI NOTAR PUBLIC PENTRU SEMNAREA DECLARATIEI DE ACCEPTARE A MOSTENIRII. EU ZIC SA VA DEPLASATI LA UN NOTAR PUBLIC SI SA CERETI MAI MULTE DETALII.
Fara act de proprietate notarul nu il poate ajuta.
Ce se face daca celalat mostenitor nu vrea sa aduca actul sau nu vine deloc?

La instanta variantele sunt mult mai bune...
Nu mai spun ca poate sa aiba o actiune redactata conform careia sa vina cu actele in dinti...;)

avocat Claudiu Lascoschi
trebuie sa mearga la notar sa dezbata succesiunea.atat prietenul dvs cat si mama dansului au vocatie succesorala.
Poate sa mearga la notar dar daca nu are actul de proprietate notarul nu va putea sa emita certificatul de mostenitor.
athe a scris:

trebuie sa mearga la notar sa dezbata succesiunea.atat prietenul dvs cat si mama dansului au vocatie succesorala.

:O adică eu dacă divorțez acum și mă mai mărit de 10 ori, după ce mor eu vin toți foștii soți să ia ceva de pe urma mea?
Cu tot respectul pentru dumneavoastră...mama băiatului a divorțat de tatăl lui acum 4 ani. Unde e dreptul acesteia de a moșteni?!
Mama lui ia parte la succesiune în calitate de declarant, pentru sistarea comunității de bunuri.