avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj dupa deces

Parintii prietenului meu au divortat acum 4 ani .Nu s-a facut nici un partaj dupa divort. Tatal s-a recasatorit(nu au copii) si a decedat de curand. Ce drepturi au prietenul meu si mama lui ?

Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:47, 16 Decembrie 2010
COTELE REALE SUNT CELE SCRISE DE SD2010, DECI MAMA PRIETENULUI NU MOSTENESTE NIMIC, DAR DACA BUNUL IN CAUZA A FOST DOBANDIT IN TIMPUL CASATORIEI DE CEI DOI SOTI, DECEDATUL SI MAMA PRIETENULUI, ATUNCI ACEASTA ARE JUMATATE DIN BUNUL RESPECTIV, IAR MOSTENIREA SE DEZBATE DUPA CEALALTA JUMATATE. ERA BINE CA IN 6 LUNI DE LA DECESUL TATALUI SA SE FI PREZENTAT PRIETENUL DUMNEAVOASTRA IN FATA UNUI NOTAR PUBLIC PENTRU SEMNAREA DECLARATIEI DE ACCEPTARE A MOSTENIRII. EU ZIC SA VA DEPLASATI LA UN NOTAR PUBLIC SI SA CERETI MAI MULTE DETALII.
Fara act de proprietate notarul nu il poate ajuta.
Ce se face daca celalat mostenitor nu vrea sa aduca actul sau nu vine deloc?

La instanta variantele sunt mult mai bune...
Nu mai spun ca poate sa aiba o actiune redactata conform careia sa vina cu actele in dinti...;)

avocat Claudiu Lascoschi
trebuie sa mearga la notar sa dezbata succesiunea.atat prietenul dvs cat si mama dansului au vocatie succesorala.
Poate sa mearga la notar dar daca nu are actul de proprietate notarul nu va putea sa emita certificatul de mostenitor.
athe a scris:

trebuie sa mearga la notar sa dezbata succesiunea.atat prietenul dvs cat si mama dansului au vocatie succesorala.


:O adică eu dacă divorțez acum și mă mai mărit de 10 ori, după ce mor eu vin toți foștii soți să ia ceva de pe urma mea?
Cu tot respectul pentru dumneavoastră...mama băiatului a divorțat de tatăl lui acum 4 ani. Unde e dreptul acesteia de a moșteni?!
Mama lui ia parte la succesiune în calitate de declarant, pentru sistarea comunității de bunuri.

Alte discuții în legătură

Succesiune cu partaj sicuta sicuta trebuie sa facem succesiunea dupa tata; mostenitori: sotia si cei 2 baieti bunuri: un apartament si o casa la curte; noi mostenitorii vrem : eu- ... (vezi toată discuția)
Mostenire ,succesiune anays18 anays18 cum se poate face act pe un apartament intreg, in cazul in care se dezbate succesiunea doar pt un parinte care a decedat ,cealalta parte a celuilalt parinte ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire cainebogdan cainebogdan Buna Ziua Acum 3 luni tatal meu a decedat . Tatal meu si mama mea au fost divortati de acum 25 de ani el recasatorindu-se ulterior. Tatal meu si mama mea ... (vezi toată discuția)