avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune divort- respinsa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune divort- respinsa

buna ziua,
ce se intampla cand la al doilea termen judecatoarea respinge actiunea considerand ca nu sunt suficiente motive pt divort ( este recunoscuta pt astfel de "idei") .. precizez ca s-a facut ancheta, s-au audiat martori...

care este urmatorul pas?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:08, 20 Martie 2008
ASTA SE INTIMPLA CIND UNII OAMENI SE ZGIRCESC SI NU ISI IAU UN AVOCAT, CIT DE MIC SI AMARIT O FI EL :D
Domnule, nu stiu cat dfe norocos sunteti, dar atentia e clar ca nu va caracterizeaza. Persoana care a initiat topicul a avut avocat!
Nu stiu cat de sigur este faptul ca a avut un avocat.De ce nu am putea avea in vedere si ipoteza ca pur si simplu nu a avut un avocat ?
Pare mai credibila aceasta varianta decat cea in sensul ca ar fi avut avocat.Este prea putin probabil faptul ca daca ar fi avut avocat s-ar fi intamplat asa.
Deci, indiferent cat de atent sau neatent a fost este foarte posibil sa fi gandit bine ( ma refer la cel norocos sau nu).

avocat Claudiu Lascoschi
Atunci haideti sa presupunem ca toti userii mint pe forum si gata! Care mai e finalitatea?
Daca omul a spus ca un avocat i-a facut cererea, ce motiv avem sa spunem ca nu-i asa?

In cazul de fata, avocatul mi se pare ca a fost problema. Din pacate pentru meseria mea. :(
AVLIL a scris:

Atunci haideti sa presupunem ca toti userii mint pe forum si gata! Care mai e finalitatea?
Daca omul a spus ca un avocat i-a facut cererea, ce motiv avem sa spunem ca nu-i asa?

In cazul de fata, avocatul mi se pare ca a fost problema. Din pacate pentru meseria mea. :(


Daca un avocat i-a facut cererea am putea presupune, dar ACEST LUCRU NU INSEAMNA CA A FOST SI ASISTATA DE UN AVOCAT. E O MARE DIFERENTA.

Deci, concluzia este ca nu a stiut acea persoana se se judece ca sa spun asa si singura ei vina a poate tocmai aceea ca.........NU A FOST ASISTATA DE UN AVOCAT IN FATA INSTANTEI.

Ca sa nu mai spun ca, poate acea persoana a uitat sa ii spuna acelui avocat ca are si un copil minor.
Si atunci....:-/

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Respingerea actiunii de divort calinpuiu calinpuiu Buna ziua, In ce conditii se poate ajunge la respingerea actiunii de divort pentru soti care au trait impreuna 12 ani pana la momentul introducerii actiunii ... (vezi toată discuția)
Divort in lipsa paratului VIOLETTUTZA VIOLETTUTZA vreau sa divortez de sotul meu,insa el nu vrea.se poate? (vezi toată discuția)
Divort cu acordul partilor arielle81 arielle81 Daca se poate as dori un formular de cerere de divort cu acordul partilor. Suntem casatoriti din anul 2004 si nu mai locuim impreuna din aprilie ... (vezi toată discuția)