avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Obiectiuni impotriva raportului de expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Obiectiuni impotriva raportului de expertiza

Buna ziua.As vrea sa stiu care este procedura de urmat in cazul in care am obiectii in legatura cu concluziile raportului de expertiza?Expertul este obligat sa raspunda la respectivele obiectii,sau instanta judeca tinand seama atat de raportul de expertiza cat si de obiectii? Ridicarea de obiectii presupune refacerea raportului de expertiza, aceasta implicand o noua reconvocare a partilor?
Expertul desemnat de instanta in dosarul in care sunt parte,a refuzat sa consemneze in procesul verbal intocmit cu ocazia constatarilor un aspect tehnic important in dezlegarea pricinii,dupa ce in prealabil l-am convins cu mare greutate sa-mi inmaneze si mie un exemplar al acestuia(mi-a spus ca nu este obligat sa-mi dea o copie a procesului verbal) si de asemenea a trebuit sa insist sa treaca numarul si data emiterii unui document pe care l-am predat(am constatat ca la toate expertizele la care am participat,expertii trec numarul si data documentelor predate de parti.In final,expertul a devenit extrem de nervos si nepoliticos,a luat procesul verbal si a plecat fara ca eu sa-l semnez,cu toate ca eu mi-am afirmat dorinta de a face acest lucru,insa cu consemnarea la care m-am referit.
Care credeti ca va fi urmarea si cum credeti ca ar fi indicat sa procedez?
Va multumesc.
Artigas a scris:

Am citit mereu cu mare atentie tot ce mi-ati scris. Eu nu dau denumiri care nu exista in in terminologia de specialitate.Termenul de "Expertiza contrarie"se gaseste(va rog sa verificati) in art.212 ind.2 din Codul de Procedura Civila si ma surprinde ca dvs.spuneti ca nu exista.
Daca veti parcurge respectivul text (editia a 3-a din 15.12.2006) veti intelege cred de ce nu am fost si nu sunt lamurit asupra posibilitatii ca instanta sa-mi respinga solicitarea cu privire la expertiza contrarie,intrucat asa cum am spus si o repet in acest articol se mentioneaza:"Expertiza contrarie va trebui ceruta motivat la primul termen dupa depunerea lucrarii".Deci,daca la primul termen formulez obiectiuni iar cererea este admisa si se va acorda un nou termen,este clar ca daca nu sunt multumit de raspunsul la obiectiuni va trebui sa solicit expertiza contrarie la al doilea termen, si asfel,interpretand strict litera art.212 ind.2 din c.p.c,nu ma incadrez in interiorul termenului in care pot solicita expertiza contrarie.Am insistat si revenit asupra acestei intrebari nu pentru ca nu sunt atent la raspunsuri sau nu le inteleg,ci pentru ca raspunsurile dvs.la aceasta intrebare nu erau concludente, in sensul ca nu imi confirmau sau infirmau daca respectiva cerere de expertiza contrarie risca sa fie respinsa ca tardiv formulata(la al doilea sau al treilea termen,nu la primul cum prevede art.212,intrucat la primul termen, repet, voi formula obiectiuni la care va trebui sa mi se raspunda,fixandu-se probabil un nou termen).
Am sa va dau un exemplu similar in care am repetat de mai multe ori aceeasi intrebare,sau am reformulat-o: Cea referitoare la obligatia mea de a lua parte la constatarile efectuate cu ocazia expertizei in domiciliul partii adverse.La intrebarea mea clara si punctuala,dvs.mi-ati raspuns prima data ca ar fi bine sa fiu prezent,a doua oara ca pot trimite expertul parte sau avocatul,si intr-un final insistand sa primesc raspunsul cerut,anume daca este sau nu obligatorie prezenta mea in domiciliul partii adverse,mi-ati raspuns ca nu este obligatoriu,adica raspunsul la intrebarea mea initiala si care ma interesa.
In incheiere nutresc speranta ca nu v-a deranjat aceasta necesara explicatie, avand in vedere ca in ciuda faptului ca nu am calificare juridica,am o buna capacitate de a retine si prelucra informatia de orice fel si de a purta un dialog la obiect,punctual.
In ce priveste celelalte intrebari la care am primit de la dvs.raspunsuri punctuale clare si edificatoare,folosesc acest prilej pentru a va exprima aprecierea si multumirile mele pentru preocuparea manifestata.


Sunt pastrate denumirile si terminologia veche de la momentul in care a fost conceputa legea.
Aceste denumiri,o mare parte dintre ele,au devenit "arhaisme"
Dvs v-ati exprimat ca nu doriti sa participati si eu v-am comunicat initial ca este importanta participarea dvs si v-am aratat si de ce si am sa repet:
Una este sa cunosti lucrurile personal si nemijlocit si sa iei parte la ele -si asa si trebuie -si alta este sa te bazezi pe sustinerile expertilor,astfel cum le vor insera in lucrare.
In situatia in care nu ati vrut sa participati,decalarand aceasta in mod rituos, v-am indicat cele trei variante,dar raman la parerea ca ar trebui sa fiti prezent,indiferent de resentimente,fie intr-un alt caz,daca aveti incredere in expertul parte si /sau avocat sa ii trimiteti pe acestia.
Nu vreti sa va participati,nu va prezentati,este dreptul dvs,dar nu inseamna ca faceti bine,dar v-am dat cele mai bune variante,desi eu inclin catre prima.
Orice cerere in fata instantei se face motivat si de aceea, dvs trebuie sa motivati in fapt si in drept,prin cerere scrisa, pentru a ramane la dosar,de ce cererti expertiza noua sau de ce cereti obiectiuni.
Cel care se pronunta este magistratul,care poate avea in vedere,de exemplu ,faptul ca expertul a raspuns la intrebarile care constituie obiectiunile ridicate de dvs sau ca acestea nu sunt relevante cauzei si le poate respinge,la fel si cu cererea pentru o noua expertiza ,unde trebuie sa aratati de ce o solicitati,sa aratati greseli ale expertului sa aratati ca nu a raspuns la anumite obiective sa aratati ca a avut o atitudine partizana,exemplificand din lucrare.
Eu va inteleg problemele,dar se pare ca dvs doriti cursuri de procedura civila.
Sper ca v-am lamurit..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie expertiza grafologica danacalugar danacalugar va solicit ajutorul din nou. am avut un angajat care ne-a actionat in instanta obiectul dosarului este drepturi banesti. reclamantul sustine ca nu a primit ... (vezi toată discuția)
Obiectiuni la raportul de expertiza. cine le plateste? mari mari Buna ziua, Intr-o cauza civila s-a incuviintat efectuarea unei expertize tehnice, la cererea reclamantului. Dupa depunerea raportului de expertiza paratul a ... (vezi toată discuția)
Model reclamatie expert contabil adisoi adisoi Buna ziua Cum pot depune plingere impotriva unui expert contabil intrucat a prezentat tribunalului un raport de expertiza lapidar si nedezvoltat ignorand ... (vezi toată discuția)