Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... termen plata pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

termen plata pensie

Buna ziua,

V-as ruga mult sa ma lamuriti intr-o problema si anume:
- daca data pentru plata pensiei este, sa spunem, 20 decembrie, aceasta reprezinta pensia aferenta lunii noiembrie sau a lunii decembrie?
Sunt manadatata de catre o ruda, prin procura notariala sa ridic pensia. Procura a fost intocmita cu luna iunie 2009, fiind valabila 1 an si 6 luni. De la o sucursala CEC mi s-a comunicat ca a expirat procura, iar de la alta sucursala mi s-a pus ca ar fi valabila si luna aceasta. As vrea sa stiu care dintre sucursale a calculat corect, desi ambele ar trebui sa fie de acord in aceasta privinta .

Va multumesc si va doresc Sarbatori Fericite!
sally_daisy, utilizator
Depinde de pensie. Pensia pentru limita de varsta sau anticipata se plateste pentru luna in curs, pensia de invaliditate se plateste pentru luna anterioara.
Va multumesc, este vorba despre pensia pentru limita de varsta.