Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta alcoolului

Buna seara,

In data de 01.01.2011, la ora 5.00 am fost depistat de un echipaj al politiei rutiere, iar la testare a reiesit o valoare de 0.44 mg alcol pur in aerul expirat. Mi-au retinut permisul de conducere si mi-au eliberat dovada fara drept de circulatie si intocmit dosar penal (nr. e trecut pe dovada).
Mi-au spus ca in cateva saptamani voi fi sunat pentru a continua procedura, insa nu a explicat mai nimic.
Vreau sa stiu ce se va intampla in continuare si ce consecinte urmeaza. Exista posibilitatea ca la aceasta valoare sa nu imi anuleze permisul, avand in vedere ca este prima data cand se intampla. Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspunsuri.
Atat am avut si eu in aerul expirat,tot 0.44 dar m-au dus la sange si am avut 0.65,deci nu e infractiune,dar stau pe "dreapta" de la sf lu iulie ca inca nu mi-a NUP acasa..
si ce sanctiuni ai primit?
cat a fost amenda si pentru cat tp ti sa comunicat ca se suspenda permisul?
Poi mia dat 540 d lei(270 in 48 d ore) si pe 3 luni mi lau luat...astept sa vad ce imi zic de la parchet...
Bafta.....din ce am citit aici am inteles ca nu imi fac dosar penal, insa pe dovada am trecut si "Nr. dosar penal", mie de asta imi e teama, e prima data cand mi se intampla si nu stiu ce consecinte o avea chestia asta.