avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O succesiune

Iata datele: A (din Baia Mare) se casatoreste cu B (din Lehliu) si se stabilesc in Baia Mare, unde construiesc o casa. A a decedat in 1980, iar B in 1992. Din casatoria lor rezulta trei copii: M, N si P. M (decedat in 2005) s-a stabilit in Bucuresti si are un copil, S, acum major. N s-a casatorit, a adoptat un copil, T, (major si el acum) apoi a divortat, adaugand in timpul casatoriei un corp de cladire la casa initiala, cladire neterminata pana in prezent. M si P l-au ajutat pe N sa plateasca sulta catre fosta sotie (dar nu mai exista acte). P s-a stabilit la Constanta si are 3 copii, X, Y si Z, numai X fiind major. La randul ei, B mosteneste un teren de la parintii ei, in Lehliu. Pe titlul de proprietate apare atat B, cat si sora ei D, decedata in prezent. Acum in casa din Baia Mare locuieste N singur, iar terenul din Lehliu a fost administrat de M, apoi de S. Pana acum nu s-a facut succesiunea dupa A si B, insa cei trei frati au dat o declaratie la notariat prin care au confirmat vanzarea unui teren de catre A cu chitanta de mana in 1980.

Acum P refuza sa faca succesiunea si sustine ca ar avea testament de la B prin care B i-ar fi lasat lui P casa din Baia Mare si lui M terenul de la Lehliu. Actele propriu-zise prin care se atesta proprietatea nu le-am vazut. Nedumeririle mele sunt: 1. cum se vor imparti intre S, N si P bunurile ramase? 2. unde trebuie sa se deschida succesiunea?
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2008
toricelli, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:52, 28 Martie 2008
Pai :-/ succesiunea succesiva se deschide la un birou notarial din raza administrativa a Judecatoriei in teritoriul careia si-a avut ultimul domiciliu ultimul dintre defunctii care au decedat cel din urma adica Bucuresti . S N si P vor culege in parti egale intre ei a bunurilor succesorale lasate de A si B daca si numai daca M nu a avut sotie supravietuitoare.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2008
ContSters7627, utilizator
Scuze, am uitat sa mentionez, succesiunea dupa M s-a facut in 2006, dar numai pentru bunurile din Bucuresti (un apartament), fara sa se fi facut succesiunea dupa A si B (se stia ca exista aceste bunuri, dar M nu avea dovada proprietatii lor). In plus, P, care sustine ca are aceste acte refuza sa le puna la dispozitie. M are sotie supravietuitoare, dar aceasta nu doreste sa se implice.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2008
toricelli, utilizator
imi pare aru ca va zic, dar acest caz e destul de complicat, cel putin asa pare daca vorbiti cu initiale. chiar nu aveti intre 100-150 ron sa platiti un avocat sa va dea o consultatie serioasa. lipsesc multe date si in mod sigur raspunsul va fi eronat
@ avokitten: Va rog sa nu ma luati peste picior cu astfel de remarci. Daca nu doriti sa va dati cu parerea, nu o faceti, nu va obliga nimeni, iar daca nu intelegeti ceva, puteti sa ma intrebati. Acesta este doar un forum.
Lege zice ca este competenta instanta celui din urma domiciliu al defunctului (asa ca n-am treaba cu ultimul defunct, @aditabora, ci ci cu ultimul domiciliu al defunctului cu care incep dezbaterea succesiunilor succesive).

In cazul de fata se pare ca trebuie sa cam incep cu A (coproprietar al casei din Baia Mare).
Competenta apartine instantelor din Baia Mare. Si nu pentru ca A ar fi din Baia Mare, ci pentru ca - banuiesc - aici si-a avut ultimul domiciliu de vreme ce s-a casatorit si si-a facut casa in Baia Mare.
Pe de alta parte, ratiunea pentru care legea a stabilit acesta competenta in materie succesorala este tocmai aceea ca, la locul ultimului domiciliu al defunctului se gasesc si cele mai importante bunuri ale sale.

Alte discuții în legătură

Sora mica a decedat in anul 2000 ( necasatorita si fara copii ... Geo04 Geo04 Sora Mica a decedat in anul 2000 ( necasatorita si fara copii ) propietara a unui teren cu casa , Sora Mare decedata in anul 2020 ( necasatorita si fara copii ... (vezi toată discuția)
Unde se face succesiunea lutierul15 lutierul15 am o sora decedata care are a avut domiciliul in C.I. in jud Satu-Mare,tot acolo a decedat , bunurile si proprietatea care intra in discutie sunt-o livada in ... (vezi toată discuția)
Succesiune deliammm deliammm Buna ziua, Poate ma ajutati i pe mine cu un sfat. Tatal meu a murit in urma cu aproape 14 ani. Am ramas cu mama, care m-a crecut si educat absolut singura, ... (vezi toată discuția)