Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor

Buna ziua,

Doresc sa va supun atentiei urmatoarea situatie:
Mama cetatean strain, cu resedinta in Romania, cu permis de sedere valabil.
Tatal cetatean roman.
Mama doreste introducerea unei actiuni in justitie pentru incredintarea minorei, exclusiv catre ea, deoarece tatal nu se mai comporta adecvat fata de cele doua, iar mama doreste sa plece cu copilul la parintii acesteia, fara sa mai fie nevoita sa ceara acordul tatalui.
Unde se poate introduce actiunea respectiva?
Se poate judeca pe ordonanta presedentiala?

Va multumesc.
Cererea se face la instanta domiciliului paratului. Daca paratul are domiciliul in strainatate sau nu are domiciliu cunoscut, cererea se face la instanta resedintei sale din tara, iar daca nu are nici resedinta cunoscuta, la instanta domiciliului sau resedintei reclamantului.

Exista doua conditii minime ale existentei ordonantei presedintiale:
1) Urgenta -; Chiar art. 581, C.pr.civ. ne ofera, exemplificativ, cateva situatii de urgenta: a) Pericolul pierderii unui drept; b) Prevenirea unui prejudiciu care nu s-ar mai putea repara; c) Inlaturarea unor piedici din procedura executarii silite;
Pot opera si orice alte situatii de urgenta, daca sunt aratate si daca instanta le va retine.
2) Neabordarea fondului -; Pe aceasta cale nu se trateaza litigiul in fond, ci doar sunt adoptate unele masuri provizorii si urgente (Ex: Proces de divort -; Pana la rezolva-rea in fond, se solicita instantei ca printr-o ordonanta presedintiala sa se dispuna incredintarea copiilor si pensia de intretinere).

Multumesc mult de raspuns.
Pe mine ma interesa mai exact unde se poate introduce cererea si daca are sorti de izbanda, avand in vedere faptul ca mama va fi cea care va introduce actiunea (reclamanta), ea fiind cetateanul strain.
Plus ca ea nu mai doreste sa depinda mereu de acordul tatalui pentru a pleca in si din Romania cu copilul.
Aveti idee daca exista vreo taxa de timbru pentru acest gen de actiune?
Multumesc inca o data.