Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale As dori sa deschid un SRL,ma puteti indruma???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

As dori sa deschid un SRL,ma puteti indruma???

Sunt absolventa a facultatii de drept, nu lucrez, sunt la inceput si incerc sa ma descurc intr-un fel. Am tot ascultat discutiile despre consilierii juridici, dar nimeni nu raspunde clar sa poti stii un lucru sigur!
As dori sa va intreb ce acte iti trebuie pt infiintare de SRL?Si daca se poate si institutiile unde se platesc toate taxele?
Daca acest SRL, il fac pe numele meu, pot apoi sa profesez ca si consilier juridic in firma mea in baza unui CIM??? Am citit undeva, ca este posibil, dar as vrea sa ma indrumati catre o lege
SRL ar putea avea ca obiect de activitate-consultanta juridica???
Care ar fi costurile pt infiintare unui SRL?
Ar fi mai bine sa infiintez SRL pe numele mamei mele???daca nu se poate pe numele meu?
legea nr. 31/1990 este cea care iti da toate indrumarile de acre ai nevoie
Uite actele de care ai nevoie:
Acte necesare infiinţare firmă
• Cerere (formular O.N.R.C.)
• Rezervarea denumirii firmei (în judeţ sau la nivel de ţară)
• Act constitutiv la întocmirea căruia trebuie lămurit, în mod obligatoriu:
- obiectul principal de activitate;
- obiectul secundar de activitate;
- denumirea firmei (cu numărul rezervării eliberate de către O.N.R.C.);
- asociaţii / administratorii firmei;
- aportul la capitalul social al fiecăruia dintre asociaţi, precum şi cota de participare la beneficii şi pierderi;
- stabilirea capitalului social
• Cazier fiscal al fiecăruia dintre asociaţii şi administratorii firmei (se solicită de la ONRC în momentul depunerii întregii documentaţii)
• Contract de comodat / închiriere al spaţiului unde se stabileşte sediul social
• Acordul asociaţiei de proprietari / locatari (dacă sediul va fi într-un bloc de locuinţe)
• Acordul vecinilor (situaţi pe orizontală şi verticală cu apartamentul, dacă sediul va fi într-un bloc de locuinţe)
• Extras CF al sediului social nu mai vechi de 30 de zile
• Copie C.I./ Paşaport asociaţi
• Specimen de semnătură al administratorului (administratorilor) firmei (se dă la sediul ONRC în momentul depunerii întregii documentaţii)
• Declaraţii ale asociaţilor firmei (autentificate, ori de notarul public, ori la sediul ONRC, ori de un avocat)
• Procura asociaţilor pentru persoana împuternicită să depună dosarul la O.N.R.C. (autentificată)
• Dovada depunerii capitalului social la banca aleasă de asociaţii firmei
• Declaraţie (formular O.N.R.C.) semnată de către unul dintre asociaţi (model declaraţie asociat cu / fără activitate la sediu )
• Vectorul Fiscal - Anexa 1
• Alte documente (după caz):
- în cazul schimbării numelui / numărului străzii este necesară şi o Adeverinţă eliberată de Primăria competentă (biroul de cadastru)
- adverinţă pentru studenţii ce întrunesc toate condiţiile şi doresc să beneficieze de facilităţile legale ce li se oferă
Mult succes!
Insa ai mare grija cu obiectul de activitate, ptr ca acesta nu poate fi activitati juridice.