Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Platim la termoficare cei cu centrale mai mult decit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Platim la termoficare cei cu centrale mai mult decit cei fara

La noi la bloc eu care am centrala am de plata de ron pentru 4 tevi subtiri care imi trec prin camera si baie din care una e rece una e calduta si nu mai stiu ce tevi comune iar la un apartament fara centrala plata e 120 ron, ca sa nu mai vorbim de cei care si-au inchis repartitoarele si se incalzesc cu aragazul si care platesc mai putin decit mine. Cum vine asta? Daca m-ati putea lamuri stiu ca acum citiva ani daca iti izolai tevila care trec prin casa nu mai trebuia sa platesti nimic dar acum am inteles ca toata lumea trebuie sa plateasca indiferent ca sunt sau nu tevile izolate.La noi sunt 5 apartamente care nu platesc nimic pt ca sunt tevile izolate.
Ce-ar fi sa cerem chirie Termificarii pentru tevile care-mi trec prin proprietatea mea:P.Ce s-ar intimpla daca cei care avem centrale refuzam sa mai platim aceste sume deloc neglijabile catre termoficare. Imi taie caldura?X-( ce pot sa-mi faca.Sunt apartamente la etajele superioare care fiind capat de linie si-au taiat tevile si tot sunt obligati sa plateasca pentru ele. Nu cred ca e corect sa platesti pentru ceva ce nu ai
Tevile verticale care trec prin apartamente nu sunt ale Termoficarii (proprietatea lor se opreste la vana si contorul de bransament de la subsol, de acolo totul este parte comuna a condominiului, iar partea comuna este indivizibila in conformitate cu prevederile legale).
Daca cei cu centrale refuza sa plateasca aceste sume stabilite pe baza unui ordin emis de o institutie a statului cu atributii in domeniu si publicat in monitorul oficial, atunci ei vor avea restante, penalizari pentru aceste sume si pot fi actionati in judecata.
In cazul in care asociatia nu va reusi sa achite factura totala furnizorului, exista riscul ca acesta sa taie caldura restului vecinilor bransati la sistemul centralizat (asta dupa ce calculeaza mult timp penalizari usturatoare, nu taie ei cu una cu doua, ca sunt mai interesati sa ia bani din penalizari)
drg75, utilizator
oaniella a scris:

Ce-ar fi sa cerem chirie Termificarii pentru tevile care-mi trec prin proprietatea mea:P.

Ce-ar fi daca ar construi asociatia un ZID de beton in fata usii dvs ? Eu zic ca se poate, ca doar nu e proprietatea personala al dumneavoastra Sau daca v-ar sista alimentarea cu apa curenta ? Nu-i asa ca ar fi interesant ?
Nu stiu de ce nu intelegeti ca nu puteti sa faceti orice va taie capul in proprietatea dvs. Nici macar la casa, ce sa mai zic de un condomiu. Tevile acelea asa au fost proiectat din constructie. Va place bine, nu va place mutati-va. Construiti-va dvs un bloc fara sistem de termoficare, fata tevi. Totusi cand ati dobandit apartamentul ati fost de acord cu prezenta acestora nu ?

Ce s-ar intimpla daca cei care avem centrale refuzam sa mai platim aceste sume deloc neglijabile catre termoficare. Imi taie caldura?

Exact ce s-ar intampla si in cazul in care nu ati plati consumul de apa, energie electrica, reparatii, etc. Deveniti restantier si inevitabil va urma procesul apoi executare silita. Va urez succes in aplicarea ideii.

Nu cred ca e corect sa platesti pentru ceva ce nu ai

De acord, de asemenea faceti demersuri pentu a desfiinta iluminatul pe casa scarii la alte etaje inafara de cel al dvs, pentru ca nu beneficiati de el. Deci de ce sa platiti in plus.
Sa nu platiti niciodata reparatiile ce nu va privesc direct( subsol, terasament, etc) ca ar fi absurd sa platiti pentru ceva ce nu folositi.
Iar liftul sa functioneze doar pana la etajul unde locuiti si cu cheie. Iar cheia binenteles sa fie la dumneavoastra. Ce sens ati avea sa platiti curentul atunci cand functioneaza utilizat de alti locatari inafara de domnia dvs.
=D>
grandanat, utilizator
N-ati inteles nimic era vb ca este strigator la cer sa platesc 50 ron pt 4 tevi care sunt reci in timp ce pentru gazul cu care imi fac caldura si apa calda suficienta intr-o luna platesc 100.Nu e vb sa nu platim dar acum se exagereaza. Ajungem sa platim noi mai mult decit cei vare-si inchid repartitoarele.Platesti un serviciu pe care nu il ai ce caldura am eu de la o teava rece si una calduta.Pentru spațiile comune e ok.
Am sunat la firma care se ocupa de citire a repartitoarelor si mi-a spus ca conform ordinului ANRSC 343/2010 tevile care trec prin apartament nu mai sunt la comun ci la individual si ca daca le izolezi platesti, dar mai putin.Eu nu mai inteleg nimic...M-am uitat prin acel ordin dar eu n-am vazut numai formule, poate ma dumeriti unde scrie asa ceva.