Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de ecran
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de ecran

Buna ziua!

Muncesc intr-o companie privata. Munca mea include lucrul cu calculatorul. 3 calculatoare, implicit 3 ecrane sunt deschise permanent pe biroul de lucru, iar datoria mea e sa le urmaresc in mare parte din timp.

Stiu ca in societate s-au acordat sporuri pana cu 2 luni inainte de angajarea mea, apoi au fost incluse in salariu.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Avand in vedere ca in contractul colectiv de munca si in contractul individual de munca nu este mentionat faptul ca sporurile sunt incluse in salariu, pot solicita acest spor salarial?

2. In cazul in care raspunsul la prima intrebare este favorabil, puteti sa imi spuneti in temeiul carei legi pot sa cer aceste drepturi pentru a putea formula o petitie catre angajator?

3. Ce alte sporuri sau indemnizatii ar trebui sa primesc pentru munca cu calculatorul?

Astept raspunsurile dumneavoastra.

Multumesc.

Inca o intrebare, promit ca e ultima legata de subiect.

Exista specificat printr-o lege timpul efectiv de lucru al unui angajat care lucreaza permanent cu calculatorul?
Exista Norme de securitate si sanatate in munca pentru prelucrarea datelor computerizat.

Nu mai tin minte denumirea exacta. Acolo se specifica cam asa: la fiecare ora cate 10 minute pauza, cred, cam sapte ore de lucru, ochelari cu antireflex, anumit mobilier special pentru postul de lucru, scaun cu rotile, suport pentru picioare, suport de documente, placa mobila pentru tastatura, un anumit unghi de privire dintre ochi si ecran si vreo 5 zile in plus la concediu de odihna etc.

Nu stiu daca mai sunt in vigoare aceste norme in aceasta forma si ce spun, spun din amintiri. Sunt convins ca ele au luat forme mult mai restrictive si nu prea sunt respectate nici macar la posturile personale ale utilizatorilor de calculator.

Faceti dvs. "sapaturi" numai cred ca vor fi probleme daca nu procedati prudent in abordarea subiectului.
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane

Buna ziua!

Imi puteti spune daca exista vreo lege in baza careia sa se acorde "sporul de ecran" in cadrul societatilor comerciale, sau in baza carei legi sau orice altceva poate fi invocat acest "spor".

Va multumesc!
HOTÃRÂRE Nr. 1028 din 9 august 2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate în muncă referitoare la
utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare

ART. 5
Angajatorii au obligaţia de a face o analiză a posturilor de lucru pentru a evalua condiţiile de securitate şi
sănătate oferite lucrătorilor, în special în ceea ce priveşte eventualele riscuri pentru vedere, probleme fizice şi
solicitare mentală.
ART. 8
Angajatorul trebuie să planifice sarcinile lucrătorului astfel încât folosirea zilnică a ecranului de
vizualizare să fie întreruptă periodic prin pauze sau schimbări de activitate, care să reducă suprasolicitarea în
faţa ecranului de vizualizare.
CAP. 4
Protecţia ochilor şi a vederii
ART. 12
Lucrătorii trebuie să beneficieze de un examen corespunzător al ochilor şi al vederii, efectuat de o
persoană care are competenţa necesară:
a) înainte de începerea activităţii la ecranul de vizualizare, prin examenul medical la angajare;
b) ulterior, la intervale regulate;
c) ori de câte ori apar tulburări de vedere care pot fi cauzate de activitatea la ecranul de vizualizare.
ART. 13
Lucrătorii beneficiază de un examen oftalmologic, dacă rezultatele examenului prevăzut la art. 12 arată că
acesta este necesar.
ART. 14
Dacă rezultatele examenului prevăzut la art. 12 sau ale examenului la care face referire art. 13 arată că este
necesar şi dacă nu se pot utiliza dispozitive normale de corecţie, lucrătorilor trebuie să li se furnizeze
dispozitive de corecţie speciale, care să corespundă activităţii respective.
ART. 15
Măsurile luate potrivit art. 12 - 14 nu trebuie să implice în nici un caz costuri financiare pentru lucrători.
ART. 16
Protecţia ochilor şi a vederii lucrătorilor poate fi asigurată din punctul de vedere al costurilor în cadrul
sistemului naţional de sănătate, în conformitate cu legislaţia în vigoare.
ART. 17
Încălcarea prevederilor prezentei hotărâri atrage răspunderea contravenţională, civilă sau penală, după caz.
Urmeaza o anexa cu ergonomia locului de munca si a mijloacelor de productie .
Trebuie sa nu uitati de bolile profesionale, despre care am mai postat un material- "Scrisul la tastatura ne inbolnaveste"
Lucrul indelungat la calculator nu este lipsit de probleme. Pozitiile vicioase in scaunul de birou pot atrage afectiuni legate de coloana, dureri de spate, deformari, monitorul oboseste ochii la o utilizare prelungita, iar persoanele care folosesc foarte mult tastatura se pot alege cu sindrom de tunel carpian – acea durere in incheietura persistenta si cu caracter difuz.
Vreau sa specific ca, nu toti angajatorii acorda acest spor de ecran. Nu este stipulat in legea 1048/06, este obligat la alte facilitati ptr. lucratori ! Ergonomie, control oftalmologic cu acordare de ochelari, gratuit, pauze la intervale de timp etc. Daca pana acum l-a acordat, cu criza asta, poate ca face o economie.... si a renuntat sa-l mai dea.
LD SSM- Octavia Turbatu