avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Doresc sa devin avocat sau consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Doresc sa devin avocat sau consilier juridic

Buna ziua.
Am terminat facultatea SNSPA in 2007, administratie publica, si as dori sa fac facultatea de Drept la Universitate, se poate sa fac doar un an sau doi si sa se echivaleze diploma ?
Ca sa devin avocat sau consilier juridic sau in intru in Barou trebuie sa termin o facultate de drept sau se poate si daca termin un master in drept?
Multumesc
anadascalu21 a scris:

Buna ziua.
Am terminat facultatea SNSPA in 2007, administratie publica, si as dori sa fac facultatea de Drept la Universitate, se poate sa fac doar un an sau doi si sa se echivaleze diploma ?
Ca sa devin avocat sau consilier juridic sau in intru in Barou trebuie sa termin o facultate de drept sau se poate si daca termin un master in drept?
Multumesc


Avocatura este o profesie grea care necesita indemanare si multa multa multa invatatura in domeniu. Iar examenul de admitere in Barou nu se lasa mai prejos, asadar e imposibil cu un master sa profesati in acest domeniu, deoarece se cere multa stiinta si cunoastere in detaliu a dreptului.
Va recomand sa urmati cursurile de 4 ani ale facultatii de drept in cazul in care va doriti acest lucru si sunteti pasionat. Va avertizez, in drept se invata toata viata si dureaza jumatate de viata sa ajungeti acolo unde vreti, dar e o profesie frumoasa :dance:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Examen inm AndreeaAnda AndreeaAnda Bună ziua! Am câteva întrebări care vreau să vi le adresez, întrebări despre examenul INM. 1. \\"În traducere liberă\\", să zic aşa, ce înseamnă ... (vezi toată discuția)
Pasi necesari pentru a deveni avocat ContSters256555 ContSters256555 Buna seara, Tocmai am terminat clasa a 11-a la un liceu din Cluj si pe viitor, m-am gandit sa aplic la Facultatea de Drept din Cluj. As dori sa stiu care ... (vezi toată discuția)
"licentiat in stiinte juridice si administrative" ionutbuta89 ionutbuta89 Va rog sa-mi spuneti daca cu o asemenea titulatura pe diploma de licenta pot intra in avocatura...:training: (vezi toată discuția)