Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic....

Daca firma la care lucrez ma obliga sa-mi dau demisia pentru lipsa rezultate pot cere somaj tehnic? Cat mi se plateste pe luna, cum functioneaza.....?

Multumesc.
OUG nr.4/2010 prevedea numai facilitati pentru angajatori si nicidecum nu reglementa durata somajului tehnic.

Somajul tehnic este acordat in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun., care nu este abrogat.
Asa-zisul"SOMAJ TEHNIC"se pastreaza in continuare, fiind reglementat prin C.M.! A expirat insa perioada pentru care existau acele facilitati introduse prin Oug 4/2010, iar acest lucru face sa nu mai fie atractiv pentru angajator .
Oricum, suspendarea activitatii este decizia conducerii firmei si nu se face la cererea angajatilor.