avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... minciuna dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

minciuna dosar penal

partea vatamata si-a facut completare la prima declaratie spunand 3 minciuni,una a contribuit fff mult la schimbarea incadrarii din furt in talharie.
din declaratia a 3 martori rezulta ca a mintit.
ce se poate intampla cand partea vatamata este prinsa mintind???
multumesc

Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:55, 22 Ianuarie 2011
Faptul ca o poseta este intacta,nu poate exclude violenta asupra partii vatamate sau alte componente ale infractiunii de talharie.
Ramane de vazut daca exista probe cu privire la eventualele acte de violenta asupra partii vatamate.

Pe langa declaratia partii vatamate,trebuie sa existe si alte probe, care sa determine schimbarea incadrarii juridice.
alte probe nu exista care sa reflecte violenta.
cercetarea s a facut pt furt,s a dat prin rezolutia procurorului neinceperea urm penale si aplicarea unei amenzi adm,apoi partea vatamata face plangere la rezolutie si sustine ca nu este multumita deoarece prin ruperea posetei a existat violenta deci ar trebui sa fie talharie.
probe noi nu au mai aparut si....am ajuns aici.trimis in judecata pt alta fapta.
cu stima
Nu vreau sa va contrazic,dar daca sa trimis cauza spre judecare,exista si ceva probe.
Inteleg ca sa dat NUP,pentru furt,sa facut plangere la prim procuror,apoi in instanta.
Instanta a retinut cauza spre judecare,si a schimbat incadrarea juridica?
Daca se va junge in instanta se poate din nou discuta schimbarea incadrarii juridice in raport de probele administrate pana in acea faza.
Mie ,totusi,imi vine greu sa cred ca numai pe asemenea probe s-a bazat schimbarea incadrarii juridice,pentru ca,pur teoretic,din ce relatati dvs,aceasta ar putea fi "demontata" in instanta de un avocat priceput.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Minciuna dosar penal dia2120 dia2120 partea vatamata si-a facut completare la prima declaratie spunand 3 minciuni,una a contribuit fff mult la schimbarea incadrarii din furt in talharie. din ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios pauldorin87 pauldorin87 sunt parte vatamata intr un dosar penal ajuns in instanta,urmeaza primul termen. la primul termen daca am mintit pot sa declar acest lucru? ce pot pati?este ... (vezi toată discuția)
Talharie Irina Havirneanu Irina Havirneanu un cetatean x este agresat in plina noapte, i se fura telefonul mobil ..se ajunge in tribunal in care cetateanul x este martor.agresorii sunt acuzati de ... (vezi toată discuția)