Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara negociata.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara negociata.

Am divortat, s-a stabilit sa achit o pensie alimentara celor 3 copii.
In casa bun comun a ramas mama cu cei trei copii. Intre timp am achitat in fiecare luna pensia alimentara copiilor.
Acuma 2 luni am deschis proces de partaj bunuri comune, pentru ca am dreptul la tot ceea ce am facut si consolidat impreuna.
Pentru ca stie ca va pierde jumatate, mi-a propus urmatoarele:
Sa renunt la dosarul de partaj, sa nu mai cer in instanta partajul, iar ea nu va mai cere pensia de intretinere.
Mi-ar conveni aceasta.
Dar ce garantie voi avea ca nu ma va da in penal, dupa un anumit timp si sa-mi ceara si bani din urma?

Cum sa fac sa fie totul bine pentru mine? Adica se poate face un act notarial legat de pensie? Eu o sa renunt la dosarul de partaj.

Se poate face ceva cu pensia de intretinere? Ar fi o posibilitate sa scap de ea si sa nu ma poata agata nici pe iitor daca se supara?
Imparatul a scris:

Am inteles, dar cam ce intelegere sa fac cu mama copiilor, fosta sotie, in asa fel incat pe viitor sa nu se intoarca?

Platesc pensia in continuare. Nu m-am oprit deloc. Eu cautam o metoda.

Eu stiu ca pensia copiilor este dreptul minorilor si tutorele nu poate renunta la dreptul acestora.
E cam delicata problema..Ca o intelegere tacita, ar fi simpla... Dvs nu deschideti procesul de partaj, ea nu va solicita pensie. Daca vreodata va reclama acest lucru, deschideti procesul. e oarecum un cerc vicios, DAR oare merita??? Totusi la orice intelegere ati ajunge, va lasa inima sa nu le platiti nimic celor 3 copii??? :stunned:
Actiunea este introdusa. Deci o duc pana la capat si cu pensia asta este. Doar o intelegere tacita cu mama copiilor.

Si la fiecare 6 luni, ca sa nu mai deschid partajul, in caz de renunt acuma la el, sa facem cate o hartie intre noi ca i-am achitat in mana pensia alimentara.

Ar merge asa ceva? Eu pot retrage actiunea acuma si sa o deschid mai tarziu, nu?
puteti sa renuntati la actiune daca nu ati achitat taxa de timbru de 3% si puteti sa o introduceti cand doriti.
Nu am achitat taxa de timbru absolut deloc. Nu am dus o aproximare a bunurilor mobile si nici certificatul fiscal cu valoare de impozitare a casei.

Eu renunt, dar cum fac cu pensia? E bine asa? La fiecare jumatate facem o hartie prin care imi arata ca am achitat si o semnam amandoi?

Cam asa m-am gandit eu. Alta posibilitate legala nu este?
solutia asta nu e rentabila pt dansa. dvs puteti deschide oricand actiunea de partaj, iar dansa consemneaza ca i-ati dat pensia.. nu mi se pare corect.
puteti sa-i cedati la partaj toate bunurile contra unei sulte de x (ce poate reprezenta suma maxima ce o veti plati ca pensie, sau cat credeti dvs ca vi s-ar cuveni ) pe care sa v-o plateasca in rate lunare... si compensati sumele sau faceti schimb de chitante ..