avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara negociata.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara negociata.

Am divortat, s-a stabilit sa achit o pensie alimentara celor 3 copii.
In casa bun comun a ramas mama cu cei trei copii. Intre timp am achitat in fiecare luna pensia alimentara copiilor.
Acuma 2 luni am deschis proces de partaj bunuri comune, pentru ca am dreptul la tot ceea ce am facut si consolidat impreuna.
Pentru ca stie ca va pierde jumatate, mi-a propus urmatoarele:
Sa renunt la dosarul de partaj, sa nu mai cer in instanta partajul, iar ea nu va mai cere pensia de intretinere.
Mi-ar conveni aceasta.
Dar ce garantie voi avea ca nu ma va da in penal, dupa un anumit timp si sa-mi ceara si bani din urma?

Cum sa fac sa fie totul bine pentru mine? Adica se poate face un act notarial legat de pensie? Eu o sa renunt la dosarul de partaj.

Se poate face ceva cu pensia de intretinere? Ar fi o posibilitate sa scap de ea si sa nu ma poata agata nici pe iitor daca se supara?
Cel mai recent răspuns: Imparatul , utilizator 19:39, 24 Ianuarie 2011
Imparatul a scris:

Am inteles, dar cam ce intelegere sa fac cu mama copiilor, fosta sotie, in asa fel incat pe viitor sa nu se intoarca?

Platesc pensia in continuare. Nu m-am oprit deloc. Eu cautam o metoda.

Eu stiu ca pensia copiilor este dreptul minorilor si tutorele nu poate renunta la dreptul acestora.
E cam delicata problema..Ca o intelegere tacita, ar fi simpla... Dvs nu deschideti procesul de partaj, ea nu va solicita pensie. Daca vreodata va reclama acest lucru, deschideti procesul. e oarecum un cerc vicios, DAR oare merita??? Totusi la orice intelegere ati ajunge, va lasa inima sa nu le platiti nimic celor 3 copii??? :stunned:
Actiunea este introdusa. Deci o duc pana la capat si cu pensia asta este. Doar o intelegere tacita cu mama copiilor.

Si la fiecare 6 luni, ca sa nu mai deschid partajul, in caz de renunt acuma la el, sa facem cate o hartie intre noi ca i-am achitat in mana pensia alimentara.

Ar merge asa ceva? Eu pot retrage actiunea acuma si sa o deschid mai tarziu, nu?
puteti sa renuntati la actiune daca nu ati achitat taxa de timbru de 3% si puteti sa o introduceti cand doriti.
Nu am achitat taxa de timbru absolut deloc. Nu am dus o aproximare a bunurilor mobile si nici certificatul fiscal cu valoare de impozitare a casei.

Eu renunt, dar cum fac cu pensia? E bine asa? La fiecare jumatate facem o hartie prin care imi arata ca am achitat si o semnam amandoi?

Cam asa m-am gandit eu. Alta posibilitate legala nu este?
solutia asta nu e rentabila pt dansa. dvs puteti deschide oricand actiunea de partaj, iar dansa consemneaza ca i-ati dat pensia.. nu mi se pare corect.
puteti sa-i cedati la partaj toate bunurile contra unei sulte de x (ce poate reprezenta suma maxima ce o veti plati ca pensie, sau cat credeti dvs ca vi s-ar cuveni ) pe care sa v-o plateasca in rate lunare... si compensati sumele sau faceti schimb de chitante ..

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara danielnel danielnel buna ziua. va rog o informatie, as vrea sa stiu daca intre mine si mama copilului se poate face un act la notar prin care ia renunta la pensia alimentara (data ... (vezi toată discuția)
Cont-sulta minori ContSters257745 ContSters257745 Buna ziua! Am divortat cu partaj acum cativa ani. Cf horararii de partaj, mama, careia i-au fost incredintati minorii, se obliga [b]sub forma de sulta[/b] ca, ... (vezi toată discuția)
Divort madalinamarachiriac madalinamarachiriac In conditiile unui divort,la notar,cu cerintele sotiei(mentionez ca aceasta pretinde mai mult de 50% din bunurile dobandite+pensie alimentara,cu pretextul ca ... (vezi toată discuția)