Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lege 544 - 1 instanta - hot exec ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lege 544 - 1 instanta - hot exec ?

Avem 1 hot data de 1 instanta in baza legii 544 a informatiilor de interes public.

Judecatorul de serviciu a afirmat ca hotararea 1 instante este executorie, indiferent daca a fost atacata cu recurs.

Daca insa am aplica regulile de la contencios, atunci recursul este suspensiv de executare

Prin urmare ? #-o

Nu-mi amintesc daca am mai pus in discutie acest subiect....

Daca da, atunci imi exprim scuzele de rigoare.
leg 554/2004

Recursul

Art. 20. - (1) Hotararea pronuntata in prima instanta poate fi atacata cu recurs, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) Recursul suspenda executarea si se judeca de urgenta.
(3) In cazul admiterii recursului, instanta de recurs, modificand sau casand sentinta, va rejudeca litigiul in fond, daca nu sunt motive de casare cu trimitere. Cand hotararea primei instante a fost pronuntata fara a se judeca fondul, cauza se va trimite, o singura data, la aceasta instanta.