avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lege 544 - 1 instanta - hot exec ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lege 544 - 1 instanta - hot exec ?


Avem 1 hot data de 1 instanta in baza legii 544 a informatiilor de interes public.

Judecatorul de serviciu a afirmat ca hotararea 1 instante este executorie, indiferent daca a fost atacata cu recurs.

Daca insa am aplica regulile de la contencios, atunci recursul este suspensiv de executare

Prin urmare ? #-o


Nu-mi amintesc daca am mai pus in discutie acest subiect....

Daca da, atunci imi exprim scuzele de rigoare.
Cel mai recent răspuns: dumitru2000 , utilizator 14:08, 28 Aprilie 2008
leg 554/2004

Recursul

Art. 20. - (1) Hotararea pronuntata in prima instanta poate fi atacata cu recurs, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) Recursul suspenda executarea si se judeca de urgenta.
(3) In cazul admiterii recursului, instanta de recurs, modificand sau casand sentinta, va rejudeca litigiul in fond, daca nu sunt motive de casare cu trimitere. Cand hotararea primei instante a fost pronuntata fara a se judeca fondul, cauza se va trimite, o singura data, la aceasta instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cale de atac in contencios administrativ actoru_vlad actoru_vlad am avut o cerere la Curtea de Apel - sectia contencios. Obiectul era refuz solutionare cerere. (Institutia x a refuzat nejustificat sa imi solutioneze o ... (vezi toată discuția)
Hotarare instanta de fond - curtea de a pel virgild virgild Am contestat in instanta, in baza Legii nr. 554/2004, actul admnistrativ de eliberare din functie in baza oug nr 37/2009. Instanta a respins cererea de ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ: vă rog să mă lămuriți în privința art. 14 alin. (4) maka67 maka67 Buna ziua, As dori sa va intreb daca la art.14 alin.(4) din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, mentiunea \" Recursul nu este suspensiv de ... (vezi toată discuția)