Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala - domiciliul in Baia Mare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala - domiciliul in Baia Mare

Buna ziua.
Am urmatoarea intrebare legata de Legea Pensiilor:
Pentru o persona, de sex feminin, nascuta in 17 decembrie 1955 , care sunt conditiile pentru a putea sa iasa la pensie anticipata (partial) avand in vedere noile
prevederi din Legea Pensiilor? In plus, persoana in cauza locuieste in Baia Mare de peste 30 de ani. Deci ar trebui sa beneficieze de cei 2 ani reducere din totalul anilor care trebuie pentru cotizare.
Multumesc
Raspunsul casei de pensii e clar: iti faci dosar la mai mullt de 2 ani inaintea varstei de pensionare si nu mai beneficiezi de nici o reducere.
Nu e discriminare in normele de aplicare? S-ar mai putea face ceva?
Trebuie intai sa-i intrebati, in scris, pe "desteptii" care au emis normele de aplicare a Legii nr. 263/2010 si care au reglementat o noua categorie de pensie fata de cele reglementate prin Legea nr. 263/2010.

Nu este vorba despre discriminare aici, ci despre prevederi legale haotice. Singura care ar putea stabili ceva clar este doar instanta judecatoreasca.