Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Infierea unui copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Infierea unui copil

Buna.Ma numesc Emilia si rog pe cei abilitati sa ma ajute sa lamauresc daca pot infia nepotul meu de 3 ani.Cum nu cunosc modul in care se converseaza pe forum,am sa astept sa dau mai multe informatii dupa ce am sa fiu contactata.Multumesc.
Buna dimineata.Multumesc tuturor pt ajutor.Referitor la infiere,m-am gandit ca doar asa o sa pot sa am drepturi depline,sa ai ofer o familie stabila ,sa hotarasc pt copil.Imi este greu sa dezvolt pe forum cu lux de amanunte toata aceasta poveste trista pt ca implica familia.Firesc ar fi ca mama sa fie mama,bunica...bunica,bona...bona si tot asa.Multumesc inca o data.
Doamna, procedura adoptiei e complicata si migaloasa, iar copilul are o mama care este fiica dumneavoastra, nu vad de ce ati vrea ca fiica dumneavoastra sa devina sora cu propriul copil. Daca doriti sa aveti drepturi depline asupra copilului cereti incredintarea acestuia si veti deveni tutorele lui si veti avea aceleasi drepturi ca si un parinte, dar mama va ramane mama si bunica bunica ca grad de rudenie. Nu este necesar sa il adoptati.