Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Dizolvare/lichidare voluntara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Dizolvare/lichidare voluntara

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: un SRL, asociat unic (persoana juridica straina), fara datorii, dar care ar mai avea de incasat niste sume de la niste clienti si un avans spre decontare acordat administratorului , nu sunt interesati sa recupereze acesti bani si doresc sa porneasca procedura de dizolvare/lichidare voluntara. Se poate face fara numire de lichidator sau existand aceste sume de incasat este obligatoriu ca un lichidator sa incerce recuperarea acestora?
.... hotarati : dizolvarea si lichidarea, simultana, conform art 235 din Legea 31/1990

Pentru partea de contabilitate consiltati-va cu contabilul, care trebuie sa faca bilantul de lichidare si sa-l depuna..... doar contabilul poate sa va spuna ce implica acele sume pe care le mai aveti de incasat si sumele care sunt luate ca '' avans spre decontare''( trebuiesc decontate.....)
Succes!
angajati avocat sa recupereze banii
lichidatorul poate cere falimentul, sau poate cere recuperarea banilor dar tot pe cheltuiala d-tra, si este posibil sa coste mai mult