Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... creditul , mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

creditul , mostenire?

Buna ziua...Mama a decedat si la acea data avea un credit...Acest credit era fara giranti si asigurat...Desi am dus la banca certificatul de deces , dupa 1 an si jumatate , am fost contactata de o firma de recuperare , care mi-a pus in vedere sa platesc acest credit , pe motivul ca un credit devine parte din mostenire...Multumesc!
Salut,

Am si eu o situatie similara pentur un credit de nevoi personale al tatalui meu care a decedat. Creditul este fara garantii si fara coplatitori/giranti.

Parintii mei erau divortati din perioada in care eu eram minor si am fost in custodia mamei. Dupa deces am facut actele de succesiune ca si bun de inventar (sper sa ma exprim corect). Intre timp am vandut acel bun el fiind liber de sarcini in momentul efectuarii contractului de vanzare cumparare.

Cei de banca fac presiuni pt plata creditului.

Eu am un apartament proprietate persoanala, cumparat prin credit la banca. Ar putea ca aceasta datorie sa se rasfranga asupra mea? Eu nu stiam de acest credit (valoarea, perioada, etc) pentru ca nu discutam astfel de lucruri cu tatal meu.

Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc