avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... concurs sau infractiune unica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

concurs sau infractiune unica?

Buna seara! am si eu o intrebare: daca o persoana savarseste o fapta care intruneste atat o circumstanta de la omor calificat cat si una de la omor deosebit de grav este concurs intre cele doua tipuri de omor sau este o singura infractiune?
Cel mai recent răspuns: law_and_order , utilizator 23:18, 13 Februarie 2011
desi poate un pic cam tarziu va multumesc tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea omorului si a talhariei in concurs aelex aelex In cazul in care se retine omorul deosebit de grav pentru ascunderea unei talharii, in ce varianta se absoarbe violenta in continutul omorului si ramane in ... (vezi toată discuția)
Diferenta dintre omor pentru a ascunde un furt si a ascunde o talharie aelex aelex As vrea sa stiu cand se retine omor calificat pentru ascunderea unui furt, si omor deosebit de grav pentru ascunderea unei talharii? Problema apare in ideea ... (vezi toată discuția)
Art.175 lit.c cod penal blue-eyes blue-eyes Omorul savarsit asupra sotului sau unei rude apropiate(art.175 lit.c C.pen) nu se poate retine in cazul in care victima este sotia fratelui tatalui ... (vezi toată discuția)