Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere unui sediu expirat de la ONRC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere unui sediu expirat de la ONRC

Am cumparat o casa de la o societate comerciala.M-am dus la ONRCB sa declar sediul societatii mele in casa pe care am cumparat-o.La sedinta de judecata , mi s-a comunicat ca la aceesi adresa mai figureaza inca 4 societati cu sediul social expirat.V-as ruga sa imi spuneti ce modalitate exista pentru radierea acestor societati de la adresa casei mele, in conditiile in care durata contractelor de inchiriere ale acestor societati a expirat.
Lipi a scris:

Poate ma lamuriti si pe mine ce legatura este intre ce prevede legea cu privire la o societate a carei durata este expirata si cazul de fata in care este exirata doar durata sediului social... Nu sunt ironic, jur! Dar (cred eu) una e durata societatii si alta e durata (valabilitatea) sediului social. Daca societatile acelea au durata nelimitata, cum se aplica prevederea legala citata de dvs? Multumesc anticipat

Pe scurt, o societate care are un sediu social expirat este o societate care nu mai are sediu.
Nemaiavand sediu social lipseste un element esential pt ca ea sa functioneze.
Am gasit intamplator acest thread si vreau doar sa spun ca exista si art. 237 lit. c) din Legea nr. 31/1990, care se refera la situatia sediului expirat (prin sintagma "sediul social nu este cunoscut"). Una este durata societatii si alta este valabilitatea contractului de sediu. Sunt cazuri de dizolvare separate, cu proceduri diferite.
Chiar azi am fost la Registrul Comertului Bucuresti si de la juridic mi-au spus ca trebuie sa inaintez cerere de constatare a expirarii contractului eu ca si proprietar si cu hotararea de la Judecatorie sa ma adresez ORCB pe art.25 din Legea 31/90 pentru ca ei sa inainteze la Tribunal cererea impreuna cu hotararea instantei de constatare a expirarii sediului.Mi se pare o aiureala totala!
VRO a scris:

Chiar azi am fost la Registrul Comertului Bucuresti si de la juridic mi-au spus ca trebuie sa inaintez cerere de constatare a expirarii contractului eu ca si proprietar si cu hotararea de la Judecatorie sa ma adresez ORCB pe art.25 din Legea 31/90 pentru ca ei sa inainteze la Tribunal cererea impreuna cu hotararea instantei de constatare a expirarii sediului.Mi se pare o aiureala totala!

Daca am depus hotararea de dizolvare/lichidare simultana si societatea are si sediul expirat, pot cere radierea la ONRC pe motiv de sediu necunoscut ca aceasta sa se faca din oficiu (si nu prin situatie financiara de lichidare, certificat fiscal, etc. care am ineles ca vine automat cu control de la fisc)?