Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aviz de insotire a marfii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aviz de insotire a marfii

1. Pentru ce cantitati de marfa este necesar un aviz de insotire a marfii? Spre exemplu, daca sunt persoana fizica si am achizitionat 100 de saci de material de constructii (ciment, etc), pentru uz persoanl si ii transport cu o autoutilitara, imi trebuie aviz de insotire a marfii?
2. Ce este CMR? am vazut termenul specificat pe forum in diferite contexte, dar nici unul nu m-a lamurit cu privire la sensul cuvantului si scopul fiscal al documentului (daca este un document)
Raspunsul tau este cel mai complet, multumesc. Totusi, cum se explica utilitatea existentei ambelor documente(aviz de insotire a marfii SI CMR)?? Ce rost are si cel de-al doilea? Si apropo de ce sustin Lucian si dna Carmen, bonul fiscal nu este suficient? Trebuie sa primesc si aviz de la hypermarket?