Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... ce trebuie sa fac sa ajung procuror criminalist?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

ce trebuie sa fac sa ajung procuror criminalist?

acum sunt in cls a 11a. as vrea sa ajung procuror criminalist.sunt obsedata de treaba asta de cand eram mica. si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac dupa ce termin facultatea de drept mai exact! :D initial vroiam medic legist, dar am luat de la biblioteca o carte de criminalistica si cand am inceput sa o citesc mi-am dat seama ca sunt atrasa mai mult de ideea de procuror criminalist deoarece el se duce mereu pe teren indiferent de caz si investigheaza etc. in schimb medicul legist se duce pe teren doar daca e vorba de crima in rest sta cu capul in morti... sunt indecisa..:">
da, ec si gramatica. pai, ce sa zic... bafta daca esti hotarata. eu am fost la iml ptr autopsie, dar n-am trecut nici de holul care ducea spre sala din cauza mirosului. in plus, procurorul da solutii, adica neinceperea urmaririi penale, trimitere in judecata etc. de el depinde, in mare parte, soarta unui dosar.
asta incercam sa-ti zic, criminalist ajungi dupa ce dai ex de promovare la tribunal, desigur daca sunt locuri vacante pe partea asta
amy22 a scris:

da, ec si gramatica. pai, ce sa zic... bafta daca esti hotarata. eu am fost la iml ptr autopsie, dar n-am trecut nici de holul care ducea spre sala din cauza mirosului. in plus, procurorul da solutii, adica neinceperea urmaririi penale, trimitere in judecata etc. de el depinde, in mare parte, soarta unui dosar.
asta incercam sa-ti zic, criminalist ajungi dupa ce dai ex de promovare la tribunal, desigur daca sunt locuri vacante pe partea asta

crezi ca as putea sa ma duc undeva sa vad o autopsie?sau sa particip la un proces???
se organizeaza ptr studentii la medicina si drept sau ptr cursantii inm participari la autopsii, ori eventual daca cunosti prin cineva un legist. la procese in faza de judecata oricine poate intra in sala, in faza de urmarire penala, iar daca cunosti pe cineva, ar putea sa te ia martor asistent
amy22 a scris:

se organizeaza ptr studentii la medicina si drept sau ptr cursantii inm participari la autopsii, ori eventual daca cunosti prin cineva un legist. la procese in faza de judecata oricine poate intra in sala, in faza de urmarire penala, iar daca cunosti pe cineva, ar putea sa te ia martor asistent

maine ma duc la tribunal:)))si stau acolo pana intru la un proces:))
martor asistent adica??
nu, la tribunal, in fata instantei( dupa ce procurorul a trimis un inculpat in judecata) poate intra in sala de judecata orice persoana. la parchet, in faza de urmarire penala, cand se organizeaza o cercetare la fata locului, perchezitie etc se iau martori asistenti, care observa ce se intampla acolo si semneaza procesul/ verbal intocmit de organele de urmarire penala