Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 175 este aplicabila?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 175 este aplicabila?

Legea 175/2010 este aplicabila si retroactiv mai precis persoanelor cu dotorii istorice anterioare datei intrarii in vigoare a legii?
Daca nu exista norme metodologice eu pot elibera un certificat de instrainare ca presedinte de asociatie in care sa mentionez si penalitatile daca proprietarul imi depune declaratie pe proprie raspundere ca nu are venit si imi aduce si adeverinte de la administratia financiare ?
Care sunt riscurile daca eu eliberez adeverinta cu penalitati fara a lua in considerare legea 175/2010 ?
"Art. II. - (1) Proprietarii care isi achita integral cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi vor fi scutiti de la plata penalitatilor generate de suma restanta cu titlu de baza. Prin cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari se intelege datoria cu titlu de baza fara suma rezultata din penalitati"

@Sacrifice
Scopul acestui forum este acela de a-i lamuri pe cei care au diverse probleme si neclaritati in acest vast si alunecos domeniu al administrarii imobilelor. Ceea ce nu am inteles insa este de ce oare unii utilizatori, avizati sau nu, incep si cearta moderatorii pentru opiniile pe care le posteaza.
Admitem ca noi, moderatorii, nu suntem perfecti si exista cazuri in care gresim, dar de aici si pana la a fi urecheati cred ca este prea mult.
Am reprodus articolul II din legea 175/2010 tocmai pentru a ne arata unde scrie ca legea se aplica doar restantelor acumulate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi. Ce text face referire doar la restantele anterioare acestei legi?
Armenteros a scris:

"Art. II. - (1) Proprietarii care isi achita integral cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi vor fi scutiti de la plata penalitatilor generate de suma restanta cu titlu de baza. Prin cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari se intelege datoria cu titlu de baza fara suma rezultata din penalitati"

@Sacrifice
Scopul acestui forum este acela de a-i lamuri pe cei care au diverse probleme si neclaritati in acest vast si alunecos domeniu al administrarii imobilelor. Ceea ce nu am inteles insa este de ce oare unii utilizatori, avizati sau nu, incep si cearta moderatorii pentru opiniile pe care le posteaza.
Admitem ca noi, moderatorii, nu suntem perfecti si exista cazuri in care gresim, dar de aici si pana la a fi urecheati cred ca este prea mult.
Am reprodus articolul II din legea 175/2010 tocmai pentru a ne arata unde scrie ca legea se aplica doar restantelor acumulate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi. Ce text face referire doar la restantele anterioare acestei legi?

Domnule,
Eu inteleg ca sunteti moderatori, dar aia nu implica ca toti moderatorii cunosc in totalitate legea si caatare nu o explica pe intelesul celui care a postat intrebarea.
Textul de lege e neclar ptr. anumite persoane, la fel cum de neclar este si termenul de "restante".
Dvs. ce intelegeti prin restante ? Legea 175 se refera doar la restante, si nu la posibile restante dupa aparitia legii.
Dupa aparitia legii, adica iunie 20101, nu mai exista restante. In lege se spune ca se pot platii restantele fara penalizari... asta implica plata lor in paralel cu contributiile actuale, catre asociatia de proprietari.
Legea a fost facuta doar ptr. restantieri si nicidecum nu indeamna la neplata contributiilor ptr. a ramane restantier in asociatie.
Inteleg ca va aparati un(o) coleg(a) dintre moderatori, dar nu putem, doar ptr. faptul ca suntem moderatori, sa aruncam cu raspunsuri neclare catre cei care pun intrebari.
Fiecare incearca sa scrie pe forum cat mai mult adevar in ceea ce posteaza si nu trebuie sa postam doar de dragul postarii, indiferent ca suntem simpli utilizatori sau moderatori.
Unele raspunsuri, le dau gresit si moderatorii, iar noi cei care navigam pe acest forum, avem obligatia cel putin morala de a atrage atentia unde se fac greseli.
Cel mai corect ar fi sa raspunda doar avocati, consilieri juridici si mai putin utilizatorii, sau alte segmente care nu au prea multa legatura cu partea juridica.
Sa va spun ca sunt si avocati care mai gresesc ...nu e cazul. Toti suntem oameni si toti gresim. Eu nu pot arunca primul cu "piatra" ptr. ca si eu gresesc, dar nu pe forumul acesta.
Multumesc,

S-auzim numai de bine.
@sacrifice
Va sfatuiesc sa nu mai "incondeiati" pe nimeni in aceasta sectiune. Fiecare are dreptul sa-si spuna o parere, dar este obligat sa o argumenteze, altfel acea parere nu are nici valoare. Nu dorim sa dezorientam pe nimeni, nici simpli proprietari in bloc, nici restantieri, nici administratori, nici presedinti de asociatii. Pentru noi, moderatorii, toti sunt utilizatori de aceeasi prima categorie. Daca unii dintre ei considera ca trebuie sa se situeze deasupra altora, nejustificat evident, nu si-au gasit bine locul, aici! Aviz amatorilor!