Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... instiintare ca se fac investigatii la accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

instiintare ca se fac investigatii la accident

stie cineva ce trebuie sa faci cand iti vine o instiintare de la compania de asigurari a celui care te-a lovit, cu privire la producerea accidentului?
in acea instiintare nu zice nimic ce sa fac, zice doar ca se fac investigatii si atat
Atunci e simplu: este o pura actiune "procedurala" prin care se justifica o amanare a platii pana la 90 zile.Litigiul va fi intre service-ul executant(probabil agreat/indicat de asigurator) si asiguratorul care a acceptat reparatia.Daca veti avea cumva neplaceri in viitorul apropiat, aliati-va cu reparatorul care (daca nu si-a primit), va face tot posibilul sa-si primeasca banii.
Daca nu au specificat ce trebuie sa faceti, dv va continuati programul normal si cand o sa va faca precizari fie o sa va prezentati la service cu masina si cu documentele cerute, fie o sa va ceara sa-i asteptati acasa pt unele verificaride menite sa tergiverseze plata despagubirii catre service. Asa ca eu zic sa nu intrati in panica si sa asteptati urmatoarea lor miscare. Parerea mea este ca e o lipsa totala de profesionalism pt ca daca voiau sa amane plata trebuiau sa solicite aceste investigatii in termen de 10 zile de la efectuarea constatarii daunei.