avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Stagiar caut indrumator.Pretind si ofer ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Stagiar caut indrumator.Pretind si ofer seriozitate.Exclus intermediari.

M-am gandit ca ar fi interesant si in acelasi timp util ca noi, amaratii aspiranti la profesia de avocat, sa stim cam ce asteapta de la noi un avocat indrumator, ce calitati ar trebui sa dovedim, cam care ar fi varsta optima pt. a incepe o cariera de avocat si ce nivel de cunostinte de drept trebuie sa aiba un incepator in ale profesiei. Conteaza mai mult o cunoastere aprofundata a notiunilor de drept sau abilitatile, aptitudinile personale? Dragi avocati consacrati, cum sa fim??
Conteaza foarte mult ce vrei sa faci – instanta sau consultanta

Pe civil unul din cele mai banoase domenii este cel al revendicarilor. Este foarte frumoasa materia succesiunilor, drepturi reale si contracte speciale, din pacate nu sunt foarte banoase. Daca te uiti pe o lista de sedinte de la orice judecatorie, ai sa vezi ca ele au ca obiect, peste 50% revendicari imobiliare (este o chestie extreme de banoasa la ora actuala dar nu stiu ce se mai poate revendica acum!!!) Din fericire, revendicarile inglobeaza atat succesiuni cat si contracte:).

Pe instanta trbuie sa stii foarte bine procedura si civil (de la reale la obligatii), iar pe consultanta te formezi foarte usor pe comercial, fiscal si altele. Atu-ul tau il reprezinta varsta, majoritatea cauta oameni tineri pe care sa ii formeze.
Daca vei face instanta, sa fii sigur ca vei sta pe la cozi la registratura la xerox si sa nu uit cat timp vei petrece in sala de judecata pentru cele 5 minute de glorie.
Piata avocaturii este extreme de flexibila, daca te duce capul (cred ca este cazul tau) iti vei gasi foarte usor un loc intr-o firma de avocatura , daca nu….nimeresti la cate un maestru (cum le place unora sa spuna) care te trimite in instanta sa ii tii dosarul pana vine el de la micul dejun pe un salariu de maxim 350 euro.

Pe consultanta, vei sta majoritatea timpului pe scaun, cautand ca bezmeticul prin legi, ordine, tratate ca sa faci o opinie de 10 pagini in care esentialul are maxim 5 randuri. Vei evita cozile inutile de la instanta sau mai stiu eu ce alta institutie publica. Nu trebuie sa mergi neaparat la o firma mare doar pentru numele ei ci trebuie sa cauti sa faci ce iti place intr-un colectiv foarte bun, cu oameni care inainte sa iti fie colegi sa iti fie prieteni.

In ceea ce priveste partea referitoare la tupeu (nu stiu de ce se distreaza lumea)… trebuie sa ai foarte multa incredere in tine, sa fii la limita nesimtirii dar niciodata sa nu treci peste aceasta linie.
Iata ca starnesc si rasul pe aici...:), dar sa ma tai daca inteleg care-i poanta.
Daca ai ras de titlul subiectului giulia, afla ca asta am si vrut -sa fie un pic haios ca sa atraga atentia. Sa atraga atentia unor persoane care au bunavointa, rabdarea, timpul si profesionalismul potrivite pt. a-mi raspunde.
E adevarat ca nu stiu prea multe despre profesia de avocat pt. ca nu sunt inca avocat .De aceea incerc sa aflu cat mai multe lucruri de la oameni care practica meseria si care ofera ceva din experienta lor si celor ca mine. Iti marturisesc, draga giulia ca am intalnit aici oameni care mi-au lasat o impresie frumoasa sub aspectul personalitatii si in acelasi timp puternica sub aspectul profesionalismului. Spune-mi, te rog, ce ai gandi despre medicul caruia tu ii ceri o consultatie intr-o problema delicata iar el se pune pe ras??? Ai fi cam dezamagita, nu?:( Lipsa de experienta nu inseamna prostie, gandeste-te cum erai tu in 1993...Radea cineva daca puneai o intrebare pertinenta?

Le multumesc cu sinceritate celor care mi-au raspuns si care mentin vitalitatea acestui forum.
Se vede ca nu cunosti domeniul...
Eu nu castig dupa 3 ani de avocatura cat faceam in vanzari... Nu stiu daca acum, din avocatura, asputea sa-mi platesc scoala de drept... :D
Nu mi-a parut rau niciodata ca am schimbat una cu alta, stiam ca nu voi castiga la fel de bine, aveam ceva experienta in vanzari...
Dar, referitor la ceea ce vrei si ceea ce dai, vad o diferenta considerabila: una-alta dai la nivel conversational sau acceptabil dar ceri "in orice moment" etc. Nu ti se pare ca nu oferi la nivelul la care ceri? :O Parerea mea.
De la cozi am aflat tare multe lucruri... Daca nu stii unde sunt cozile, crezi ca poti obtine un act sau altul? Cine sa se duca la cozi, indrumatorul cu 10 ani experienta? Crezi ca la noi e ca la nimenea, ca in toate tarile civilizate incepatorii fac munca murdara, la noi de ce sa nu fie asa?
Cu privire la venit, depinde ce oferi... Ca eu nu am inteles...
Imi pare rau daca ma fost mai dura, dar asa gandeste un indrumator pe banii lui.
Pai nu cunosc domeniul, altfel crezi ca va stresam pe aici cu intrebari?:((
Nivelul ofertei mele catre av. indrumator a fost in mod intentionat plasat intr-o zona neutra, de mijloc, deoarece consider de bun simt evitarea autoaprecierii. Consider ca pragul concret al cunostintelor mele, al aptitudinilor si potentialului meu va putea fi cunoscut de indrumator cu ocazia interviului, intr-o prima faza, urmand ca pe parcursul derularii contractului de formare sa se edifice pe deplin cu privire la ,,achizitia'' sa. Si da, rectific, nu am vrut sa spun ca n-as sta la cozi la ghisee ci doar ca n-as vrea sa fac doar asta.
Imi este foarte utila sinceritatea ta cand vorbesti de castig diminuat dupa accederea in avocatura. N-as vrea sa iau o decizie gresita si sa renunt la un job lejer, intr-un colectiv placut si cu un venit lunar de 700 euroi, pentru o himera. In fond reorientarea profesionala mai poate sa astepte.
Cu privire la tonul tau mai dur nu-ti face probleme, m-am obisnuit cu el si nu mai impresioneaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incepator. PBogdan PBogdan Salutare ! Ma numesc Bogdan , am 18 ani , un suflet mic dar o ambitie mare , inca de mic sunt pasionat de avocatura si tot ce tine de ea. Am nevoie de ... (vezi toată discuția)
Stagiatura avocat ContSters87904 ContSters87904 Ce faci daca iei examenul de admitere in barou si nu gasesti un avocat sa te ia in \"custodie\" [i]fara bani[/i] !!!! (vezi toată discuția)
Dileme in ceea ce priveste adminterea in barou Juls Juls Mda....am tot rasfoit formu asta (cel putin cat m-au tinut nervii :D) si tot nu am ajuns la un raspuns concret pt viitorul meu. Pana acum stiu un singur ... (vezi toată discuția)