Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... fotografiile mele sunt folosite pe un website fara ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

fotografiile mele sunt folosite pe un website fara acordul meu scris

fotografiile mele sunt folosite pe un website fara acordul meu scris cel care a facut siteul respectiv refuza sa le stearga ba mai mult facand referire la persoana mea afiseaza pe fiecare pagina a siteului faptul ca sunt cercetata de autoritati
este o situatie denigranta cui ma pot adresa pentru a raporta websiteul respectiv?
Si....cum ramine cu faptul ca pe linga utilizarea fotografiilor, la protestul autorului fotografiilor catre "site" se mai fac si afirmatii de catre "adminii" site-ului la adresa autorului ???????
Pe acel site, la publicarea pozelor s-a facut precizarea autorului lor (adica cine este autorul acelor poze) ?? In acest caz vezi si discutiile de pe "PANORAMIO" (Google Earth) legate de utilizarea unor fotografii (de altfel exce[tionale) de alte site-uri, pentru calendare si altele asemenea......cu sau fara precizarea sursei pozelor...........