Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare imobil legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare imobil legea 112

Buna ziua. As dori sa ma ajutati in urmatoarea situatie. Dorim sa cumparam un apartament. Stim despre el ca a fost achizitionat de proprietar in primii ani dupa 1990 si ca nu a avut voie timp de 10 ani sa-l vanda. Proprietarul a decedat si noi ducem tratative de la fiica acestuia, care este unic mostenitor. Aceasta sustine ca la primarie imobilul apare ca nefiind revendicat, apartamentul face parte din corpul B al cladirii si a fost revendicat numai corpul A. Ce garantii avem ca nu vom avea probleme cu revendicarea imobilului? daca pana acum nu exista actiune de revendicare mai putem avea probleme?ne-am interesat la o banca pentru credit si au spus ca nu se stie, putem avea probleme oricand cu mostenitorii celui care putea sa revendice.
MULTUMIM ANTICIPAT.
AVLIL a scris:

CRed ca se va decide ca sunt inadmisibile.
In toate cazurile, cumparatorul de buna credinta... asta e! Eu cred ca se aplica acest principiu in cazul in care este admisibila o astfel de actiune pe drept comun si chiar se va admite.
Asa incat, despagubiri prin echivalent!!! Pentru revendicator! Maxim!

Referitor la termenul legii 10, februarie 2002? :(

Art. 21. - din Legea nr. 10/2001 adoptata la 8 febr. 2001
(1) Persoana indreptatita va notifica in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi persoana juridica detinatoare, solicitand restituirea in natura a imobilului.
Termenul de 6 luni a fost prelungit succesiv prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.109/2001 şi prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.145/2001.
Articol unic. - Termenele de 6 luni prevăzute la art. 21 alin. (1) şi la art. 40, termenul de 18 luni prevăzut la art. 22, precum şi termenul de un an prevăzut la art. 46 alin. (5) din Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 22 decembrie 1989, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.75 din 14 februarie 2001, prelungite prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.109/2001, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.460 din 13 august 2001, se prelungesc cu 3 luni.

Buna ziua. Imi puteti spune ce s-a hotarat la Inalta Curte pe 02.06. cu privire la casele nationalizate? Avem aceeasi nelamurire si vrem sa ne hotaram daca sa cumparam apartamentul. Exista vreun risc. In evidetele priimariei nu figureaza ca fiind revendicat. Mai putem avea surprize?Mai poate fi revendicat?
Va multumesc.
recursul in interesul legii a fost admis dar problema tot neclara este.
unele opinii sustin ca, prin hotararea data in acest recurs, cei care au inceput revendicarea prin notificari facute in baza legii 10/2001, trebuie sa continue revendicarea tot in baza acestei legi... oricum s-a decis ca legea 10 sa se aplice cu prioritate.
cei care n-au facut notificari in baza legii 10, pot urma calea dreptului comun... astea inseamna ca pot urma noi valuri de revendicari.

av. vasilescu
MYRA CIMPEAN , Avocat
Nu cred ca o sa-l puteti vinde ,oamenii sunt incerti in ce priveste acest lucru. La noi a aparut revendicatorul dupa 2 ani si acum suntem in strada, am fost evacuati, tot proprietate am avut si au trecut si cei 10 ani ,am vrut sa-l vindem si nu s-a mai putut .

Succees
sfatul meu este sa va feriti sa achizitionati imobile cumparate pe legea 112

av. vasilescu