Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale renuntarea la partile sociale si functia de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

renuntarea la partile sociale si functia de administrator

buna ziua
sunt asociat intr-o societate comerciala si detin si functia de administrator.am incercat pe cale amiabila sa renunt dorind sa cedau partile sociale asociatei mele,dar nu am ajuns la un consens.
intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.cum pot renunta la functia de administrator?
2.cum pot renunta la partile sociale?
multumesc
Trebuie sa ne spuneti ce cote detineti fiecare din capitalul social si ce majoritati de vot sunt prevazute in actul constitutiv.
fiecare avem 50% din capitalul social,iar majoritatile de vot sunt tot egale.
Buna ziua suntem 2 asociati intr-o firma cu 50 la suta asociata mea este administratora firmei dupa aproape 4 ani am ramas fara punct de lucru deaorece s-a inchis locul unde aveam inchriat administratora nu a vrut sa inchiriem in alta parteunde am gasit mentionez ca numai eu am muncit in firma ea nu deoarece are alta firma a ei cu mai multe spatii inchiriate in tot acest timp nu m-a ajutat in sensul ca am avut divergente deoarece ea nu vroia sa vindem produse de marochinarie care ar fi ajutat firma sa se dezvolte deoarece vindea ea pe firma ei eu am fost angajat si asociat platindu-i ei impozitele la cartea de munca deoarece era trecuta aici ca administrator cu carte de munca inclusiv facturile de telefon am convenit sa ramina ea cu firma a fost de acord dar imi spune ca doreste acum sa dea firma cuiva mentionez ca firma are datorii ea sa angajat verbal ca le va plati ea dar nu stiu ce sa cred mentionez ca eu nu am alt venit m-am angajat in alta parte deoarece nu am din ce trai ce ma sfatuiti? sediul social este trecut la mine acasa nu detin proppietati sau altceva ce ma sfatuiti va rog?ea a profitat de mine fortindu-nma sa ii platesc eu impozitele mentionez ca lea sunt toate actele firmei stampile tot ce ar trebui sa fac daca ea doreste sa cedeze firma si cine ar lua o firma in rosu? va multumesc
In primul rand, trebuie sa renuntati la functia de administrator, prin demisie notificata societatii si coasociatei si depusa la Registrul Comertului.

In privinta partilor sociale pe care le detineti in societate, aveti 2 posibilitati:
1. retragerea din societate pe cale judecatoreasca, pentru motive temeinice;
2. dizolvarea societatii, prin hotararea Tribunalului, pentru grave neintelegeri intre asociati.

Mare atentie la datoriile neonorate ale societatii, intrucat in calitate de administrator puteti fi tras personal la raspundere pentru aceste datorii in cadrul unui eventual proces de insolventa.
Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti: Daca sunt asociat minoritar, dar nu administrator, pot fi tras la raspundere pentru datoriile firmei? De ce ar trebui sa imi fac griji in cazul in care administratorul nu e de acord sa ii cedez partile mele si ma ameninta ca nu o sa mai onoreze datoriile spre stat sau terti?

Cu multumiri,
Silviu B.

katona ella a scris:

In primul rand, trebuie sa renuntati la functia de administrator, prin demisie notificata societatii si coasociatei si depusa la Registrul Comertului.

In privinta partilor sociale pe care le detineti in societate, aveti 2 posibilitati:
1. retragerea din societate pe cale judecatoreasca, pentru motive temeinice;
2. dizolvarea societatii, prin hotararea Tribunalului, pentru grave neintelegeri intre asociati.

Mare atentie la datoriile neonorate ale societatii, intrucat in calitate de administrator puteti fi tras personal la raspundere pentru aceste datorii in cadrul unui eventual proces de insolventa.

Sil_viu, utilizator