Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand se sfarseste termenul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand se sfarseste termenul?

Daca un termen incepe sa"curga" pe 12 martie si are o durata de 2 zile cand se termina? 15 martie? Sau 16 martie tinand seama ca a inceput pe 12 martie intr-o zi nelucratoare?
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc
15 martie este termenul
Termenul pe zile se calculeaza pe zile libere neintrand in calcul nici ziua in care a inceput sa curga, nici ziua in care se sfarseste. Asadar termenul de 2 zile incepe sa curga pe 13 si se sfarsete pe 15. Deci, termenul este 15 Martie.
arhontele a scris:

Daca un termen incepe sa"curga" pe 12 martie si are o durata de 2 zile cand se termina? 15 martie? Sau 16 martie tinand seama ca a inceput pe 12 martie intr-o zi nelucratoare?

Termenul se sfarseste pe data de 15 martie ...