Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum se obtine documentatia necesara unei plangeri la ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum se obtine documentatia necesara unei plangeri la CEDO ?

As dori sa stiu de unde se obtin informatii si de unde se obtin eventuale formulare necesare depunerii unei plangeri la CEDO ( doar in Bucuresti )
Pentru a declara ca inadmisibila o plangere adresata Curtii, aceasta înseamnă că cererea trebuie să nu satisfacă condiţiile definite în Convenţia europeana a drepturilor omului.

Procedura unei plangeri adresate C.E.D.O. are doua faze distincte. O prima faza de examinare a cererii in vederea admisibilitatii ori inadmisibilitatii acesteia, iar o a doua faza - dupa admiterea cererii - inregistrarea ei, cu stabilirea faptelor si incercarea de a se ajunge la o solutie amiabila. In caz contrar, Curtea se va pronunta asupra cererii, printr-o hotarare. Daca se constata inadmisibilitatea cererii, cererea nu se va inregistra.

Prima parte este esentiala si respectarea termenului de 6 luni este la fel.

Cine trece de prima faza ajunge ca cererea sa sa fie judecata.

avocat Claudiu Lascoschi
CEDO se poate pronunta, in anumite conditii, si daca termenul de 6 luni este depasit.
Da, este adevarat, dar cu titlu de exceptie si cazurile sunt foarte rare.Trebuie ca partea reclamanta sa justifice temeinic motivul pt care a depasit termenul.
Pentru a evita orice probleme legate de inadmisibilitate partea trebuie sa faca sesizarea in termenul de 6 luni.

Dupa o cerere de revizuire a hotararii judecatoresti Curtea a decis ca nu mai este admisibila plangerea adresata acesteia in interiorul termenului de 6 luni de la revizuire.Unii mai incearca, fara succes insa sa procedeze asa.;)

avocat Claudiu Lascoschi
Exact, cu titlul de exceptie :) .... nici pe departe nu as fi gandit ca este regula ;)