avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum transform un srl in sa?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum transform un srl in sa?

Am un SRL, cu capital 5.000.000 lei. Suntem doi asociati. Am dori sa-l transformam in SA si nu stim care este procedura.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 23:30, 11 Aprilie 2011
Transformarea unui SRL in SA este foarte simpla si necostisitoare.

Se face o hotarire AGA de genul:
HOT AGA
Asociatii A si B au hotarit:
1. Se modifica forma juridica a societatii din societate cu raspundere limitata in societate pe actiuni;
2. Se modifica denumirea din Floricica SRL in Floricica SA (e necesara rezervarea denumirii)
3. Se stabileste valoarea unei actiuni la 10 RON (sau cit vrei). Actiunile vor fi nominative (sau la purtator daca doresti).
4. Se numesc in functia de membri ai comisiei de cenzori urmatoarele persoane: Popescu A, Ionescu B si Vasilescu C. cu durata mandatului de doi ani.
In urma modificarilor survenite, societatea va avea un capital social in numerar in suma de 5.000.000 RON impartit in 500.000 actiuni a cate 10 RON fiecare.
Aportul la capitalul social subscris si varsat al actionarilor este urmatorul:
Stan P: 2.500.000 RON - 2.500.000 a cate 10 ron fiecare
Gina F: 2.500.000 RON - 2.500.000 a cate 10 ron fiecare
5. Societatea va avea ca administratori cu puteri depline si mandat nelimitat pe Stan P si Gina F, care vor putea lucra impreuna sau separat. (sau numesti administrator doar o singura persoana, cum vrei).

Actul constitutiv actualizat se va depune la ORC.
Stan P Gina F

................
Nu uita ca in actul constitutiv actualizat trebuie sa existe si declaratiile de onorabilitate ale cenzorilor (cenzorii sa nu fie rude sau afini cu administratorii). Un cenzor trebuie sa prezinte un carnet CECCAR de expert contabil sau contabil autorizat.
Trebuie depuse cererile, certificatul si autorizatiile (certificatul constatator) original...
Cam asta este tot.

Dureaza 5 zile lucratoare.

Sper ca nu am uitat nimic. Nu e mare branza.
Cine spune ca e complicat inseamna ca nu a facut modificarea asta niciodata.

Este supersimplu. Este adevarat insa ca, de regula, SA-urile, din cauza controalelor mai frecvente si a vizibilitatii crescute (si a prestigiului totodata)... prefera sa se transforme in SRL.

Dar am avut cazuri si asa si asa... destule.

E simplu.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transformare srl in sa mili_muh mili_muh Cum transform un SRL in SA ? Indrumati-ma! Multumesc! (vezi toată discuția)
Modificare forma juridica ! ELENA VASILE ELENA VASILE As dori daca poate vreun coleg sa-mi spuna cum se procedeaza in cazul care un SA are 5 asociati din care 1 doreste sa cesioneze actiuni la purtator catre ... (vezi toată discuția)
Transformare s.a in s.r.l. danaconta danaconta Cum trebuie procedat de catre un S.A cu pana la 50 actionari, care doreste aceasta transformare? (vezi toată discuția)