Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnare bilant 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnare bilant 2010

am o societate infiintata in 15 dec.2010.in luna dec.nu am avut nici un salariat,intrucat mi-am inceput efectiv activitatea in luna ianuarie 2011.am vrut sa depun un bilant la 31 dec.2010 semnat de contabil sef angajat de societate in ianuarie 2011 cu contract de munca pe durata determinata si cu timp partial.doamna de la finante care trebuia sa-l preia mi-a respins bilantul pe motiv k trebuia semnat de un expert contabil sau contabil autorizat,intrucat in bilant societatea apare fara salariati. rugamintea mea este sa-mi spuneti daca doamna respectiva a procedat corect si care este articolul din legea contabilitatii care prevede acest lucru. multumesc.
puteti angajata un economist si pentru o luna acum in 2011, luna in care poate intocmi si semna bilantul nu numai pentru 2010... ci si pentru orice perioada trecuta, daca firma era mai veche, cu bilanturile nedepuse...

baza legala o vedeti mai sus, art. 10, legea contabilitatii 82/1991.

ContSters123067, utilizator
"Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de
servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania." poate fi nu e OBLIGATORIU CECAR

nu va mai chinuiti doamna de la finante are DREPTATE in dec. nu aveti conducerea contabilitati asigurata de un ECONOMIST-DIRECTOR ECONOMIC-CONTABIL SEF si atunci inseamna ca colaborati TOT mai putin legal cu un expert contabil deoarece nici el nu v a supravegheat in DECEMBRIE, e un abuz mergeti la superior si RECLAMATI O.

doradragan, utilizator
Asa cum spunea si doamna Gabriela
Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de
servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

Asta inseamna ca bilantul poate fi semnat de catre
- Contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie angajate in anul pentru care se depune bilantul
- Expert contabil
savulescuiulian a scris:

Asta inseamna ca bilantul poate fi semnat de catre
- Contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie angajate in anul pentru care se depune bilantul
- Expert contabil

si daca sunt bilanturi din anii trecuti nedepuse, nu erau nici economisti angajati atunci, cine le intocmeste/semneaza acum?:rolleyes:

ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:

savulescuiulian a scris:

Asta inseamna ca bilantul poate fi semnat de catre
- Contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie angajate in anul pentru care se depune bilantul
- Expert contabil

si daca sunt bilanturi din anii trecuti nedepuse, nu erau nici economisti angajati atunci, cine le intocmeste/semneaza acum?:rolleyes:

mai putem lua in calcul si situatia in care la data de 31 dec directorul ec/contabilul sef inceteaza raportul de munca cu angajatorul sau. asta inseamna ca societatea respectiva nu mai depune bilant,intrucat directorul ec angajat in anul pt care se face bilant nu mai lucreaza la firma ? mi se pare aberant.
dovada este faptul ca acel bilant refuzat initial a fost depus si inregistrat,sub semnatura contabilului sef angajat in ian.,dupa ce a fost atent verificat de functionarul care l-a preluat. nu au fost comentarii.
oricum,va multumesc tuturor pt timpul si sprijinul acordat.
o seara minunata