Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tevile ce traverseaza apartamentele
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tevile ce traverseaza apartamentele

Tevile care traverseaza apartamentele celor ce nu mai sunt racordati la incalzirea centrala, nu incalca dreptul de proprietate? Este constitutional sa impui, chiar si printr-un act normativ, unui proprietar sa mentina in in spatiul sau privat tevi ce lui insusi nu ii folosesc la nimic, chiar ii "violeaza"X-( proprietatea. In plus, mai ii si pretinzi sa plateasca pentru ca acele tevi l-ar incalzi.
Cand traversati un hol in bloc s-a plans cineva ca violati o proprietate.Peretii
apartamentului dumneavoastra care se sprijina pe altii pereti.
Un bloc este un tot unitar.Nu-l poti separa in felii ca un tort.
Acea conducta care va”violeaza”proprietatea daca se fisureaza va distruge
apartamentul.Ea a fost acolo cand ati cumparat apartamentul.
Faptul ca tevile traverseaza subsolul nu inseamna ca trebui sa ii cedeze caldura...

Inseamna doar ca nu au fost izolate...

Faptul ca tevile traverseaza apartamentul nu inseamna ca trebuie sa platesc la fel cu proprietarul care achita numai incalzirea comuna (are calorifele inchise)....
Domnule eliasavc cand ai sa scrii ceva mai inteligent sa ne spui si noua!
Adica ce inseamna imbarligatura aceasta:
Faptul ca tevile traverseaza apartamentul nu inseamna ca trebuie sa platesc la fel cu proprietarul care achita numai incalzirea comuna (are calorifele inchise)....

Dau un exemplu practic: apartamente cu 3 camere unul peste altul; unul dintre proprietari are CT, la asociatie achita numai caldura la comun calculata de firma de repartitoare, discutia o stim; al doi-lea proprietar, are repartitoare, unitati zero (adica calorifere inchise, cum zici d-ta), achita la asociatie numai caldura la comun, exact ca primul. Corect sau ce mama d.... discutam aici?
:offtopic:
Adam Grecu a scris:
Dau un exemplu practic: apartamente cu 3 camere unul peste altul; unul dintre proprietari are CT, la asociatie achita numai caldura la comun calculata de firma de repartitoare, discutia o stim; al doi-lea proprietar, are repartitoare, unitati zero (adica calorifere inchise, cum zici d-ta), achita la asociatie numai caldura la comun, exact ca primul. Corect sau ce mama d.... discutam aici?

exemplul va apartine dvs.=D>
Domnule Adam Grecu va multumesc pentru completare.

Ati omis sa precizati ca cei doi proprietari achita aceeasi valoare care a fost stabilita de firma care repartizeaza cheltuielile cu incalzirea.

Diferente:

- proprietarul cu "repartitoarele" pe zero achita agentul termic la un pret subventionat de contribuabilul roman adica si de proprietarul cu CT.

De regula acest proprietar isi incalzeste apartamenul cu gazele de la bucatarie
O simpla constatare: consumul de gaze se dubleaza in lunile de iarna in blocurile cu repartitoare.

- proprietarul cu CT achita gazele la pret nesubventionat.

eliasav, utilizator
Ca de obicei, complici discutia inutil, de nu mai stie omul de unde a plecat si unde vrea sa ajunga.
Eu vroiam sa spun ca in cele doua cazuri proprietarii achita ”caldura la comun” in mod egal si chiar asa am spus, de fapt in exemplul dat am zis ca al doi-lea proprietar achita exact ca primul - dar daca intelegi altceva, este treaba ta!
Mai departe ne explici chestia cu pretul subventionat si ca unul dintre ei se incalzeste cu gaze naturale... Da, teoria batului de chibrit care nu se mai termina niciodata... Era vorba despre faptul ca cei doi proprietari din exemplul dat de mine trebuie sa achite la fel costul incalzirii spatiilor comune. Daca nu se intampla asa, abia atunci ai ”material” de discutat, disecat, etc.