Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere inm
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere inm

este cineva dispus sa discutam pe forum azi?
ceva noutati despre admiterea in INM?:-/
nu iti pot indica o decizie a CSM...
insa iti pot explica de ce s-a redus nr de locuri.

in acest moment, contrar celor mediatizate, mai sunt, la nivelul judecatoriilor, circa 125 locuri libere (vezi situatia posturilor vacante de judecator la [ link extern ] ,
majoritatea rezervate pt proaspetii absolventi INM, in numar de 98 auditori, care vor opta pt locuri pe 30 iunie.
facand o scadere simpla raman cam 27 de locuri libere. trebuie sa mentionez ca in decurs de un an trebuie rezervate 73 pt cei de anul I INM,care au atatea locuri alocate la specializarea judecatori. dupa cum vezi, in acest moment nu prea mai sunt locuri nici pt ei!!! (insa probabil ca se vor pensiona si vor promova 54 de judecatori in acest an).

la procurori locurile vacante sunt cam 280 din care 80 vor fi ocupate de auditorii de justitie pe 30 iunie.

una din cauzele micsorarii nr de locuri este si succesul celor 128 care au promovat concursul de admitere in magistratura cu 5 ani vechime. ([ link extern ] )
ContSters44854, utilizator
manualele dupa care trebuie invatat pt admitere INM:

civil anul I G.Boroi (exista editie 2008 - editura Hamangiu)
civil anul II Drepturi reale C.Barsan (exista editie 2008 - editura Hamangiu)
civil anul II TGO C.Barsan si C.Statescu (exista editie 2008 - editura Hamangiu)
civil anul III Contracte speciale Fr.Deak (reeditate in 2006 la editura Universul juridic - din colectia in 3 volume totusi lipsesc contractele de renta viagera si de intretinere)
civil anul III Succesiuni Fr. Deak (ultima editie 2002 la Universul juridic)

procedura civila G.Boroi si V.M.Ciobanu - cursul selectiv pt licenta (ultima editie 2005 la editura All Beck)

penal partea generala C. Mitrache si C.Mitrache (ultima editie 2007 la editura Universul juridic)
penal partea speciala T.Toader (ultima editie 2008 la editura Hamangiu)

procedura penala - I.Neagu - partea generala editie 2007 si partea speciala editie 2008 la editura Global Lex
carti exclusiv cu grile :

Teste grila pentru magistratura, avocatura si examenul de licenta, V.Voineag

Drept penal. Teste grila pentru seminarii, examene de an si licenta, T.Dima, M. Dobrinoiu

Drept penal. Drept procesual penal. Teste grila pentru seminarii, exemene de an si licenta, I.Neagu si altii

Drept penal. Drept procesual penal. Teste grila pentru examene de an si examenul de licenta, V.Cioclei si altii

Teste grila pentru examenul de licenta si pentru admiterea in magistratura, V.Stoica si altii

mai sunt teste grila in :

Mapa studenteasca "DREPT PROCESUAL PENAL. Sinteze de teorie. Spete. Grile, I.Neagu si altii,

Drept procesual civil. Curs selectiv. Teste grila, V.M. Ciobanu, G.Boroi

Drept civil. Curs selectiv pentru licenta. Teste grila, G.Boroi, L.Stanciulescu

Institutii de drept civil. Curs selectiv pentru licenta, C.Toader si altii

Drept procesual penal. Curs selectiv pentru licenta. Teste grila, A. Crisu si altii

Drept civil. Partea generala - explicatii teoretice, spete si grile, G.Boroi si altii

Drept penal. Partea speciala. Caiet de seminar, S. Bogdan, F.D. Tohatan

probabil ca se mai gasesc si in alte carti... eu ti-am indicat numai ce am eu in biblioteca.

alte surse de grile:

grilele de la examenele specifice de la Facultatea de Drept, Universitatea Spiru Haret
grilele de la examenele de promovare (site-ul CSM)
Multumesc,am gasit si eu decizia CSM privind reducerea nr de locuri, examenul e pe 31 august :
[ link extern ] >

off asta e ,o sa fie bataie pe locurile astea ; multam pt grile ,le am si eu pe astea ,o sa mai caut ceva cu variante multiple
nu stiu dc nu apare exact linkul ,pt cei care vor sa stie : intrati pe site-ul CSM, la activitate curenta, ordinea de zi, la sedinte ale plenului CSM ,apoi ordinea de zi solutionata din 19 iunie 2008 ,iar acolo jos de tot e hotararea nr.589
Nota Direcţiei resurse umane şi organizare nr. 1/16624/1154/2008 privind organizarea concursului de admitere la Institutul Naţional al Magistraturii în anul 2008.

Solutie

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a aprobat:

- organizarea concursului de admitere la Institutul Naţional al Magistraturii, la Bucureşti, în perioada 31 august - 21 septembrie 2008, conform calendarului de desfăşurare a concursului, propus de Institutul Naţional al Magistraturii;

- numărul de locuri de auditori de justiţie scoase la concurs, respectiv 160 de locuri, din care 60 de locuri pentru judecători şi 100 de locuri pentru procurori;

- taxa de înscriere la concurs în cuantum de 350 RON, conform propunerii direcţiei de resort;

- tematica şi bibliografia de concurs propuse de Institutul Naţional al Magistraturii;

- formularul tipizat al cererii de înscriere la concurs;

- scoaterea la concurs, odată cu anunţul referitor la concursul de admitere la Institutul Naţional al Magistraturii, a 5 posturi de personal de specialitate juridică asimilat judecătorilor şi procurorilor din cadrul aparatului propriu al Consiliului Superior al Magistraturii