Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinul ma poate mosteni dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinul ma poate mosteni dupa deces

DIupa zeci de ani de concubinaj _avem cate o garsoniera <fiecare pe numele lui>In caz de deces automat ne mostenim unul pe celalalt.?astept raspuns.Va multumesc anticipat ,Cumpi.
CUMPI, utilizator
Nu, in noul Cod Civil concubinii nu sunt mostenitori pentru ca nu exista acte de stare civila.

Singura noutate in cazul concubinilor este cea referitoare la copii rezultati din concubinaj.
Toate bunurile facute in timpul unei relatii sunt comune nu in sensul Codului familiei ci pe principiul achizitiei comune.
Mai ales a investitiilor necesare si utile la un imobil, dovedite cu documente.
Pe reguli de cod civil.
Am uitat: se poate si "automat "cu acea conditie : supravietuitorul sa aiba in mana testamentul prin care este succesorul dvs in drepturi.