Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare corporala

Buna seara !
La ce ma pot astepta victima avand un certificat medico-legal de16-18zile ingrijiri medicale? Va multumesc.
Initial ati postat " vatamare corporala"??!! De fapt ce s-a intamplat?
Este vorba de o bataie care s-a intamplat prin decembrie, victima avand dosar medico-legal de 16-18 zile ingrijiri medicale.
leitoxp, utilizator
Este vorba despre art.180 al.2 c.pen ,iar pentru infractiunea de lovire si alte violente , sanctiunea este de la 3 luni la 2 ani inchisoare sau amenda.
In functie de probatoriile de la dosar , de antecedentele dvs. penale , atitudinea dvs. in timpul urmaririi penale si a cecetarii judecatorestri , in functie de alte eventuale circumstante personale se va stabili pedeapsa.
Daca recunoasteti savarsirea faptei in ambele faze de cercetare(urmarirea penala si cercetarea judecatoreasca) ,limitele pedepsei dvs pot fi reduse cu 1/4 in cazul aplicarii amenzii si cu 1/3 in cazul pedepsei cu inchisoarea.
Probabil ca veti fi sanctionat cu amenda penala.