Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executor judecatoresc

am o hotarare judecatoreasca pe litigii de munca pentru care a fost incuviintata executarea silita in noiembrie 2010.Acum,cand sa depun cererea de staruinta la 6 luni, aflu ca executorul meu a fost suspendat din februarie iar dosarul a fost repartizat la un executor din alta localitate.L-am contactat telefonic pe noul executor, ocazie cu care aflu ca fostul executor nu a facut niciun demers privitor la executarea silita, nu a trimis somatie, nici macar nu a dat expertului contabil sa calculeze restanta salariala actualizata,nu a pus proprire pe conturi...desi eu i-am achitat onorariul iar in discutiile avute anterior a sustinut ca a efectuat si proprirea conturilor la banci si actualizarea sumei si instiintarea debitorului...Ce presupune aceasta repartizare a dosarului?Trebuie sa achit din nou onorariu executorului?
nu, dar dosarul e perimat pt ca nu s-au facut acte in el. Asa ca fa o cerere de executare silita noua, la un executor care sa-si faca treaba...
Dosarul a fost repartizat la un alt executor in interiorul termenului de 6 luni de la incuviintarea executarii silite, poate debitorul sa invoce perimarea?
daca este in acest termen nu. Mergeti atunci cu acest executor dar aveti grija sa faca acte de executare pt a nu se perima dosarul