Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce drepturi am ca viitoare mama?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce drepturi am ca viitoare mama?

Buna ziua,

- ce drepturi am ca viitoare mamica cu noua lege?
- cand trebuie sa ma hotarasc in legatura cu perioada de stat acasa (1/2 ani)?
- ca avantaje am in cazul in care am ales sa stau 1 an sau 2 ani acasa cu copilul?
- cand pot intra in concediu prenatal?

Va multumesc,.
viitoare mamica=D>
1. Sunt multe intrebari la ale caror raspunsuri trebuie sa scriu foarte mult.
2. Pe scurt, cititi:
- OUG 96/2203 si Normele de aplicare;
- OUG 158/2005 si Normele de aplicare;
- OUG 111/2010 si Normele de aplicare.
3. Cititi mesajul privat pe care vi l-am trimis.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru raspuns.