Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu maternal

Buna seara. va adresez o intrebare in numele sotiei:

Lucrez de 4 ani la o institutie de stat si in prezent sunt in concediu de crestere a copilului pana in august 2012. Intrebarea este daca pot sa imi schimb jobul inainte de a expira acesti 2 ani fara a ma intoarce sa lucrez nici macar o luna la actualul loc de munca (evident renuntand la indemnizatie de crestere a copilului)?
Puteti sa va schimbati actualul job, dar trebuie sa anuntati ca, reveniti la lucru si in prima zi de la raintoarcere sa va prezentati demisia. Este la latitudinea angajatorului actual daca, va mai retine pe perioada de preaviz sau va da verde pentru lichidare. Este evident faptul ca, odata reintoarsa la job, indemnizatia pentru cresterea copilului nu se mai acorda.