Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... analizele medicale
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

analizele medicale

buna ziua.as avea nevoie de ajutorul dv.pt cateva arspunsuri,si anume.1.cine este obligat sa plateasca analizele periodice ale unui angajat din comertul alimentar,2.dar cursul de igiena?specific ca am problema cu patronul prin refuzul plati acestor analize,spunindu-mi ca nu e obligatia lui de a le plati,zicand ca nu scrie nicaieri in codul munci asa ceva,daca are dreptate va rog sa-mi spuneti,si ca sa pot sa ai demonstrez va ros sa ami aratati si articolele din cod pt a lamuri pe toata lumea,pt ca din salariul de 700 ron nu prea ami permit sa le platesc,iar in contractul de munca nu am stabilit asa ceva,va multumesc anticipat si astept raspuns
Un curs de igiena costa intre 100 - 150 lei iar valabilitatea lui este de 3 ani de zile. Punete tu in propia persoana a angajatorului si gandestete ca vrei sa angajezi 10 pers. Le trimiti sa faca acest curs de igiena, platesti 1500 lei iar dupa 3- 6 luni de zile acestea demisioneaza pe rand. Acele certificate care au fost emisie sunt valabile doar pentru persoanele respective si nu pentru toate persoanele care se vor angaja in cei 3 ani de zile. Deci din aia 700 lei +tips (daca lucrezi in alimentatie publica) nu cred ca este o mare problema. Iar medicina munci costa 30 lei.
din rahatul ala de 700 ron nu vreau sa platesc cursul,ce tips?sunt vanzator la o alimentara ,unde vezi tu tips?nici bonuri de masa nu am,de ce sa-l platesc eu?daca ar fi de treaba cu ar trebui sa fie si nu nesimtit de patron ar trebui sa stea angajatul la el mai multi ani,iar dupa salariul pe care il am iti dai seama ce patron am ps si analizele pana acum tot eu le-am platit,alea-s de 2 ori pe an,asa ca te rog sa me scutesti cu patroni de felul asta
Daca esti nemultumit de salariul luat sau de conditiile "stupide" ale angajatorului de ce mai stai la firma respectiva? Crezi ca "turnand" la ITM o sa-ti fie mai bine?! Daca firma ia amenda automat acest lucru se rasfrange asupra tuturor. Ti-o spun din experienta....
Succes!
a gasit motiv de ce sa nu le platesca...atunci.... sa vina controlul, sa raaspunda si la control la fel.... angajatori... ca "nu stiu ce motiv"
ospataride5stele a scris:

Un curs de igiena costa intre 100 - 150 lei iar valabilitatea lui este de 3 ani de zile. Punete tu in propia persoana a angajatorului si gandestete ca vrei sa angajezi 10 pers. Le trimiti sa faca acest curs de igiena, platesti 1500 lei iar dupa 3- 6 luni de zile acestea demisioneaza pe rand. Acele certificate care au fost emisie sunt valabile doar pentru persoanele respective si nu pentru toate persoanele care se vor angaja in cei 3 ani de zile. Deci din aia 700 lei +tips (daca lucrezi in alimentatie publica) nu cred ca este o mare problema. Iar medicina munci costa 30 lei.

cred ca ar trebui sa cititi art. 194 si 195 din codul muncii asa o sa vorbiti in necunostinta de cauza mult si bine si la urma o sa bagati si mana in foc ca aveti dreptate, mi-e teama ca o sa va ardeti:)
stelutamaria, utilizator