Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contestarea donatiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contestarea donatiei

In cazul in care mama lasa prin donatie toate bunurile imobile surorii mele, iar mie nimic, pot contesta donatia si in ce conditii?
Actiunea se numeste-reductiunea liberalitatilor succesive-, adica daca mama a dispus de bunuri, legate cu titlu universal sau particular ,donatii, aceste pot fi reduse pana la rezerva succesorala, adica 1/2 din masa bunurilor succesorale, copii fiind mostenitori rezervatari , nascandu-se cu acest drept. Insa, daca mama face contract de vanzare-cumparare e mai greu de desfiintat actul, dar nu imposibil, depinde de anumite aspecte, e discutabil...
"reductiunea liberalitatilor excesive", nu succesive :)