Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

Buna seara! Problema mea este urmatoarea: bunicii mei au ca vecini o familie cu un nivel scazut de educatie, cu un spirit de mahala, care in urma unor discutii legate de o fasie de pamant dintre case, au ajuns la amenintari si injurii zilnice. Au fost amenintati chiar si cu faptul ca intra noaptea peste ei in casa si ii omoara, si pe langa acest aspect, in fiecare zi le aduc injurii fie din curtea proprie, fie chiar in fata portii buniclor. Intrebarea este una fireasca si anume: ce se poate face inn acest sens? Nu mi se pare deloc in regula ca dupa o viata intreaga, acum la batranete sa stea cu frica atat ziua cat si noaptea....avand in vedere ca ei sunt 2 batranei, iar respectivii, atat el cat si ea sunt niste persoane foarte corpolente. Ce ne sfatuiti? Pentru ce anume ar trebui sa fac plangere penala? Si care ar fi finalitatea acesteia sau acestora?
Multumesc anticipat!
Daca puteti proba cele relatate ar putea formula plangere pentru amenintare si de ce nu si pentru incalcarea normelor de convietuire sociala (legea 61/1991) ... daca se vor confirma cele invocate se pot impune unele masuri care sa impiedice continuarea acestor scandaluri.